spravy.sk spravy.sk

Veľká cena Kanady - história a fakty

Veľká cena Kanady sa presťahovala do Montrealu v roku 1978. Prvé podujatie na tejto trati bolo svedkom triumfu domáceho hrdinu Gillesa Villeneuva. V roku 1982 bol okruh na jeho počesť premenovaný a okamžite sa stal svedkom tragédie.

Veľká cena Kanady sa presťahovala do Montrealu v roku 1978. Okruh Mosport Park bol už totiž príliš zastaralý a nebezpečný. {+r1103}

 

Okruh v Montreale bol postavený v roku 1967 a niektoré jeho časti sú súčasťou bežnej premávky. Centrum Montrealu je od neho vzdialené len malý kúsok.


 

Prvé podujatie na tejto trati bolo svedkom triumfu domáceho hrdinu Gillesa Villeneuva. V roku 1982 bol okruh na jeho počesť premenovaný a stal sa svedkom tragédie. Riccardo Paletti vyletel v úvodnom kole po strete s Didierom Pironim (Ferrari) a pri tejto nehode prišiel o život.

 

Najdramatickejší záver v Montreale sa odohral v roku 1991. Nigel Mansell viedol a začal predčasne oslavovať víťazstvo. Zrazu však zostal stáť a z posledného víťazstva v Benettone sa radoval prekvapený Nelson Piquet.

 

V roku 1997 musela byť po nehode Oliviera Panisa z tímu Prost VC Kanady predčasne ukončená a z víťazstva sa tešil Michael Schumacher. O rok neskôr Michael víťazstvo obhájil. V samotných pretekoch však nebola núdza o vzrušujúce chvíle. Červená vlajka zamávala už keď zostal stáť Ralf Schumacher (Jordan) na štarte. Potom vyletel v prvej šikane Alexander Wurz z Benettonu na trávu a preskočil cez Jeana Alesiho. Nakoniec sa ešte dvakrát prevrátil. Do tohoto incidentu boli zainteresovaní celkovo štyria piloti - Trulli, Alesi, Herbert a samozrejme - Wurz.

 

V sezóne 1999 tu neuspeli hneď traja majstri sveta. Vo svojej poslednej kanadskej VC pred ukončením kariéry musel odstúpiť Damon Hill, nasledovali ho i Jacques Villeneuve z tímu BAR a Michael Schumacher z Ferrari. Z víťazstva sa tak napokon tešil Mika Häkkinen. V roku 2000 tu slávila double značka Ferrari. Na víťaza preteku - Michaela Schumachera - striekal šampanské na pódiu okrem Rubensa Barrichella i Giancarlo {+r1104}Fisichella z Benettonu.


V rokoch 2001 a 2002 sa z víťazstva v Montreale tešili bratia Schumacherovci. Najprv tu dokázal vyhrať mladší Ralf a o rok neskôr prebral rodinnú štafetu Michael.

 

Dĺžka trate je 4,361 kilometra. Na absolvovanie kompletného preteku ju musia piloti prejsť 70-krát. Celková dĺžka preteku tak činí 305,207 km.

 

Držiteľom rekordu trate je Juan Pablo Montoya, ktorý tu získal minulý rok pole position s časom 1m12.836s. 

 

Jubilejná 35. Veľká cena Kanady odštartuje 15. júna 2003 o 13.00 miestneho času (19.00 SEČ). 

 

F1.sk vám prinesie priebeh z Montrealu naživo kolo po kole!

 


 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Kanada

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac