spravy.sk spravy.sk

Newey dostal Segraveovu trofej

"Je to génius. Má inštinkt na to, ako tečie vzduch okolo auta a ako ho brilantným spôsobom využiť pre ďalšie zrýchlenie stroja," hovorí Damon Hill.

V stredu večer sa v Londýne konala slávnosť, pri ktorej bol ocenený Adrian Newey. Dizajnér Red Bullu dostal za kreatívne nápady pri stavbe pretekárskych strojov Segraveovu trofej, ktorú v minulosti prevzali už aj mená ako Stirling Moss, Nigel Mansell, Bruce McLaren, Damon Hill či Jackie Stewart.

"Jeho posledné auto je veľmi pekné. Zaplatil by som za to, aby som s ním mohol jazdiť," zasmial sa Stewart na slávnosti a pokračoval: "Keď vidím, ako s ním pretekajú piloti, vyzerá to také ľahké a jednoduché, že o návrat by sa mohol pokúsiť ešte aj Stirling Moss."

Schopnosti Adriana Neweyho si veľmi cení aj majster sveta z roku 1996 Damon Hill, ktorý získal svoj primát práve v aute z pera tejto dizajnérskej osobnosti. "Je to génius," tvrdí Hill. "Má inštinkt na to, ako tečie vzduch okolo auta a ako ho brilantným spôsobom využiť pre ďalšie zrýchlenie stroja."

Neweyho talent momentálne využíva tím Red Bull Racing, ktorého šéf Christian Horner je veľmi spokojný: "Pracuje vo veľkom tíme a má k dispozícii všetky moderné možnosti, ale napriek tomu často kreslí rukou. Nie som si istý, či je v F1 ešte veľa dizajnérov, ktorí si vezmú ceruzku a realizujú sa na kresliacej doske. Ale ono to funguje!"

Je neuveriteľné, s akou pravidelnosťou dokáže Newey ponúkať svetu najrýchlejšie formulové autá. Bolo to tak už v jeho začiatkoch v tíme Leyton House, rovnako aj neskôr vo Williamse a McLarene. "Môj prestup do Red Bullu bol potom veľkým rizikom, ale potreboval som novú výzvu," konštatuje Newey. "A teraz je moje meno na tejto trofeji..."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac