spravy.sk spravy.sk

Newey: Sťažnosti na krídlo sú už nudné

Dizajnér Red Bullu hovorí o prednom krídle, o rozdieloch prístupe Red Bullu a McLarenu i o výfukových systémoch.

Adrian Newey tvrdí, že diskusie o flexibilite predného krídla sú už nudné. Novinári sa ho na túto tému opýtali možno už stokrát a on vždy so stoickým pokojom odvetil, že všetko je v rámci pravidiel. Reči však neutíchajú a technický šéf Red Bullu toho začína mať dosť.

"Aby som bol úprimný, je to trochu nudné," uviedol Newey pre The Red Bulletin. "Už v minulom roku tu boli náreky okolo nášho predného krídla. FIA sprísnila testy a všetko do detailov preskúmala... Pravidlá sú pritom celkom jasné a jasne hovoria o tom, čo môžeme spraviť s predným krídlom."

"Zvyšok je už len o spôsobe využitia auta. My sme sa rozhodli pre pomerne výrazný uhol, zadnú časť máme vysoko a prednú nízko. McLaren sa napokon vybral opačnou cestou, jazdia s malým uhlom. A keď máte zadnú časť nízko, tak je predné krídlo automaticky vysoko," vyjadril sa Brit.

Newey okrem toho povedal, že hlavne jeden tím sa usiluje o ďalšie zmeny pravidiel a o problémy pre Red Bull. Nechcel povedať, o koho ide, ale hovorí sa o McLarene. Piloti tejto stajne už viackrát spochybňovali dizajn Red Bullu.

Geniálny dizajnér reagoval aj na to, že McLaren skopíroval jeho výfuky: "Hnevá ma to, ale na druhej strane je to súčasne aj česť. Dosiahli s tým veľký pokrok a vyzerá to tak, že to v ich prípade funguje obzvlásť dobre. Taká je povaha F1. Musíme pokračovať vo vývoji, prísť s novými myšlienkami a ostať vpredu."

A čo výfuky Renaultu? Neuberie sa Red Bull takouto cestou? "Už počas zimy sme počuli špekulácie o výfukoch Renaultu, ale neskúmali sme to. Chceli sme sa koncentrovať len na našu cestu. V F1 je to už raz tak: často môžete zvoliť rôzne cesty a je veľmi ťažké povedať, ktorá prinesie viac ovocia."

"Kto vie? Možno bude Renault pokračovať vo vývoji svojho systému a nájde v ňom viac potenciálu ako my. Ťažko povedať, nie je možné zvážiť všetky cesty," dodal Adrian Newey.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac