spravy.sk spravy.sk

Newey: Otvor v nose? Je to len chladenie jazdca

"Auto sme museli reoptimalizovať. Ťažko povedať či sme odviedli lepšiu prácu ako ostatní," hovorí dizajnér Red Bullu.

Mark Webber absolvoval v utorok 7. februára 2012 prvé jazdy s monopostom RB8 z dielne Red Bullu Racing. Technický šéf stajne Adrian Newey jeho pôsobenie veľmi pozorne sledoval, ale zatiaľ si netrúfa nič povedať. Minuloročný úspech tímu vraj nie je vôbec žiadnou zárukou ďalších zdarov.

"Kľudne môžeme aj strácať," uviedol Newey na trati v Jereze. "Vieme čo sme počas zimy odviedli, ale pri zmenách výfukov, pevnosti predného krídla a ďalších záležitostiach išlo o významné úpravy pravidiel. Nie je možné povedať, ako sa to prejaví."

{+r41804}Hlavnou zmenou je zákaz fúkania na oblasť difúzorov a zadné časti áut museli byť preto kompletne prestavané. "Keď prišlo v závere roku 2010 k zákazu dvojitých difúzorov, ich efekt sme z veľkej miery nahradili výfukmi. Tentoraz je ale výfukový vplyv veľmi ťažké niečím nahradiť a ani sa nám to nepodarilo. Auto sme museli reoptimalizovať. Ťažko povedať či sme odviedli lepšiu prácu ako ostatní."

Newey dostal aj otázku týkajúcu sa nosu monopostu RB8. Povedal, že ani jemu sa toto riešenie nepáči, ale bola to nutnosť. "Je smutné, že sme museli príjsť s niečím, čo nie je práve atraktívne. Výkon ale musí dostať prednosť pred estetikou a toto nie je žiadna výnimka," reagoval Brit.

"A otvor v nose? Jednoducho je to chladenie pre jazdca," tvrdí Adrian Newey. "Otvor pre chladenie jazdca sa tradične nachádza na špičke nosa, ale z hľadiska kompletnej úpravy sme ho presunuli tam, kde ho vidíte teraz."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac