spravy.sk spravy.sk

Webber: Newey vidí veci ako jazdec

"Každý vie, že Adrian je najlepším dizajnérom formuly 1, ale on vie všetko aj o vplyve jazdca a o dynamike auta na trati," tvrdí Austrálčan.

Adrian Newey je považovaný za dizajnérskeho génia, ktorý ovláda súčasnú efjednotku. Britský dizajnér má za sebou mimoriadne úspešnú minulosť, majstrovské tituly slávil v rokoch 1992, 1993, 1994 a 1996 s Williamsom, v rokoch 1998 a 1999 s Mikom Häkkinenom a McLarenom a v posledných dvoch sezónach so Sebastianom Vettelom a Red Bullom Racing. A je možné, že to ešte nie je všetko.

Povšimnutiahodné je ale aj to, že Newey vie o pretekárskom športe veľmi veľa. Sám je vášnivým vyznavačom motošportu a s tým je spojené i riziko, pretože napríklad pri minuloročnom podujatí historických áut v Le Mans aj nepríjemne havaroval. Predtým sme registrovali aj jeho haváriu pri podujatí v britskom Snettertone. To v Red Bulle asi nevidia radi, ale na druhej strane mu to pomáha.

Mark Webber prezradil zaujímavú skúsenosť: spolu s Neweym bol v Barcelone pozorovať konkurenciu. Vybrali si miesto za zvodidlami a sledovali ostatné autá. "Otvorilo mi to oči," uviedol Austrálčan v stĺpčeku pre BBC. "Každý vie, že Adrian je najlepším dizajnérom formuly 1, ale on vie všetko aj o vplyve jazdca a o dynamike auta na trati."

A niečo také nie je pre človeka, ktorý nemá veľa jazdeckých skúseností s monopostom F1, samozrejmosťou. "Pre oko bežného človeka je veľmi ťažké rozpoznať rozdiely v jazdeckých štýloch pilotov - a špecifické veci, ktoré jazdci robia preto, aby auto kontrolovali na limite."

"My pretekári pochopiteľne vieme, čo musíme sledovať - a Adrian to vníma presne ako jazdec," skonštatoval Mark Webber. "Keď sme počas posledného dňa testov v Barcelone sledovali ako prišiel Fernando Alonso so svojim Ferrari do desiatej zákruty, tak som mohol vidieť, aké drobnosti robí. Dalo sa povedať, že pracuje. Auto nevyzeralo zle - Fernando ho mal pod kontrolou a odvádzal svoje povinnosti. Bolo fajn vidieť to."

"S Adrianom sme sa o tom porozprávali a pri hodnoteniach jazdeckej stránky trafil presne do čierneho. Boli sme tam len pol hodiny, pretože Adrian má v našom tíme neuveriteľný vplyv a je žiadaný. Je to ale špičkový chlapík a preto bolo fajn stráviť s ním na trati trochu času," zakončil Webber.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac