spravy.sk spravy.sk

Newey žiada rovnosť šancí pre ťažších jazdcov

Ľahší pretekári majú dlhodobo výhodu a lepšie vedia nastaviť rozloženie váhy monopostu.

Rozloženie váhy je pri formulových monopostoch rozhodujúcim faktorom. Stroje sú stavané tak, aby vážili menej ako je váhový limit 620 kilogramov vrátane jazdca. Vďaka tomu je možné rozmiestniť dodatočné závažia, ktoré zlepšujú jeho základné jazdné vlastnosti. Druhý rok je v platnosti aj úprava stanovujúca základné východiská pri distribúcií váhy, aby tímy voči svojim konkurentom nezískali nečakanú výhodu. Ak by mohli voliť ľubovoľné rozloženie váhy, k ideálu by sa teoreticky vedeli dopracovať i náhodou a to by im mohlo nečakane pomôcť. Z politických dôvodov hlavne vo vzťahu k pneumatikám Pirelli však prišlo k predpisu.

"Pravidlá sú také ako sú preto, lebo my - tímy - sme sa na tom dohodli a tak by sme sa na to nemali sťažovať," povedal technický šéf Lotusu James Allison, ktorého slová sa objavili na stránke Motorsport-Total.com. "Ak sa distribúcia váhy pohybuje v malom okne, tak sa nemôže stať, že by iný tím trafil optimum len vďaka šťastiu alebo správnemu odhadu. Preto si myslím, že aj naďalej zotrváme pri súčasnom stave, ktorý každému dáva určitú istotu."

Veľmi podobne naladený je aj šéfinžinier Williamsu Mark Gillan. "Oproti minulosti sa rozloženie váhy pohybuje len vo veľmi malom okne. Máme tak o vec menej, ktorou sa musíme zaoberať," reagoval Brit, na ktorého nadviazal Adrian Newey: "Zaoberáme sa tým už celú večnosť. V súčasnosti je to určite výhoda pre ľahších jazdcov. My máme napríklad Marka Webbera, ktorý patrí v porovnaní so Sebastianom Vettelom medzi ťažších. To znamená, že má veľmi malý priestor pre úpravu distribúcie váhy. Logickým riešením by teda bolo to, ak by musel mať jazdec pri svojom sedadle dodatočnú váhu."

Takto by sa dala stanoviť jeho hmotnosť napríklad na 90 kilogramov. Ak by pretekár vážil 71, zvyšných devätnásť kíl by potreboval dorovnať závažím. "Už tu boli takéto sľuby, ale zatiaľ sa nič nestalo," hnevá sa Adrian Newey.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Pravidlá

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac