spravy.sk spravy.sk

Red Bull dopláca na zákaz výfukových difúzorov

"Je zrejmé, že nás to postilo viac, ako ostatných, pretože sme to využívali dlhší čas," pokračoval Adrian Newey.

Stajňa Red Bull nedokázala nadviazať na dominantné výkony z posledných dvoch sezón. Čelný predstaviteľ "červených býkov" Adrian Newey je presvedčený, že jeho monopostom neprospelo zakázanie výfukových difúzorov.

Úradujúci šampióni boli prvý tím, ktorý prišiel v roku 2010 s novou koncepciou výfukov. Systém vlani doladili do takej dokonalosti, že Sebastian Vettel obhájil {+r49597}bezkonkurenčným spôsobom majstrovskú korunu a Red Bull kraľoval aj v Pohári konštruktérov.

Tím pod vedením Christiaana Hornera však aj naďalej skúšal využívať všetky možné medzery v pravidlách, čo viedlo k práci s mapovaním motora. Napokon musel tím upustiť aj od tohto spôsobu fungovania pohonných jednotiek.

Aj keď je Red Bull na čele priebežného hodnotenia v Pohári konštruktérov, v rebríčku jazdcov figurujú Mark Webber a Sebastian Vettel na druhom, resp. treťom mieste.

"Je to skoro presne tak, ako sme sa obávali pred začiatkom ročníka," uviedol Adrian Newey pre britsky portál autosport.com a dodal: "V posledných dvoch ročníkoch sme vynaložili množstvo energie, aby sme preskúmali princíp fungovania výfukových difúzorov a podobne aj flexibilných predných krídel. Zákaz týchto dielov nám teda značne uškodil."

{+l48144}"Je zrejmé, že nás to postilo viac, ako ostatných, pretože sme to využívali dlhší čas. Trvalo nám nejakú dobu, než sme to všetko pochopili… Než sme si uvedomili, čo musíme spraviť, aby sme nepociťovali stratu," pokračoval Adrian Newey.

Technický riaditeľ Red Bullu taktiež naznačil, že tím dostal ďalšiu ranu pred Veľkou cenou Maďarska, kedy musel prispôsobovať svoje motory novým pravidlám mapovania pohonných jednotiek.

Zatiaľ čo Sebastian Vettel prišiel do cieľa pretekov na Hungaroringu na štvrtej pozícii, víťaz Lewis Hamilton a oba monoposty stajne Lotus boli značne rýchlejšie. "Spolupracujeme s Renaultom a zrazu príde iné vysvetlenie pravidiel, než sme si ich vystvetľlovali my," zamyslel sa Adrian Newey a na záver dodal: "To je miesto, v ktorom sa dnes nachádzame. Musíme sa vrátiť o krok späť na všetko získať nový pohľad."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac