spravy.sk spravy.sk

Newey sa obáva majstrovstiev sveta motorov

"Pravidlá týkajúce sa šasi a aerodynamiky budú ešte reštriktívnejšou verziou toho, čo tu máme dnes," hovorí Adrian Newey.

Monoposty formuly 1 budú od roku 2014 poháňať nové motory V6 s turbom a Adrian Newey očakáva, že sa postarajú o výraznejšie výkonnostné rozdiely. Technický riaditeľ Red Bullu sa takto vyjadril v aktuálnom rozhovore pre magazín Autosport.

"V roku 2014 sa dočkáme odlišných motorových výkonov," vyjadril sa Newey. "A to sa týka samotného výkonu motorovej jednotky, ktorá nie je len o internom spaľovacom motore, ale aj o rôznych rekuperačných systémoch s ním spojených."

"Je možné, že jeden výrobca bude značne lepší ako ostatní. Môže to viesť k tomu, že na čele roštu budú všetky autá tohto výrobcu a skončiť to môže majstrovstvami sveta motorov," obáva sa britský odborník.

Problém je vraj v tom, že pravidlá týkajúce sa šasi sú čoraz reštriktívnejšie a dizajnéri už nemajú čo vymyslieť. Nemajú na to priestor. "Pravidlá týkajúce sa šasi a aerodynamiky budú ešte reštriktívnejšou verziou toho, čo tu máme dnes. Dá sa predpokladať, že spolu so svojimi výrobcami motorov budú tímy pracovať na inštalácii motorov. Uvidíme či v tomto smere príde niekto s niečím inovatívnym a získa tak výhodu," dodal Adrian Newey.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac