spravy.sk spravy.sk

Rivali: Keď divák dostane viac, ako očakáva

"Zimomriavky naskakujú pravidelne až po záverečné titulky, skvelá hudba to všetko len podčiarkuje. Tento film jednoducho ´trafil ideálnu stopu´."

Od štvrtka 3. októbra 2013 si aj v našich kinách vieme pozrieť dlhoočakávaný film Rivali. Režisér Ron Howard a scenárista Peter Morgan mali za úlohu dostať na plátna niečo, čo osloví aj komunitu ľudí nepatriacu medzi skalných fanúšikov formuly 1. Pretekársky šport, jeho príchuť a atraktivitu bolo potrebné vykresliť tak, aby sa stretla s pochopením aj medzi nezainteresovanými. Ako vhodná téma sa napokon ukázala sezóna 1976 a majstrovský boj protikladných osobností Nikiho Laudu a Jamesa Hunta. Howard, ktorý má na tieto veci vycibrený čuch, vycítil svoju príležitosť.

{+r70137,300x200}Bernie Ecclestone súhlasil, Lauda tiež a všetko začalo naberať reálne kontúry. "Všetci, ktorým zhorelo pravé ucho, už môžu plánovať.  Ak budú mať o dva roky tých 25 alebo 26 rokov a vyzerajú presne ako ja, tak sa môžu uchádzať o rolu," smial sa trojnásobný majster sveta na začiatku roku 2011, kedy ani len sám netušil, aké vety vysloví o niekoľko mesiacov neskôr. Daniela Brühla, ktorý napokon rolu dostal, si nevedel vynachváliť: "Keď som ho prvýkrát videl vo filme, tak ma to zničilo. Už v prvej chvíli som si pomyslel, že som to skutočne ja!"

Howard a Morgan tušili, že ak chcú na lep chytiť široké publikum, potrebujú filmu niečo pridať. Skutočnosť bola síce ako podklad vynikajúca, ale vkusné doplnenie a zvýraznenie niektorých udalostí môže často priniesť veľmi pozitívny účinok. Rivalita Laudu a Hunta nebola taká hraničná, ako naznačujú niektoré pasáže filmu a ani Huntovo pôžitkárstvo a Laudova stopercentná oddanosť motoristickému športu neboli v takom príkrom kontraste. Toto všetko však napokon môžeme vnímať len ako korenisté zvýraznenie situácie, ktoré nič nepokazilo, práve naopak: film len dochutilo.

{+l50095,300x200}"Okruhovému dianiu u nás fakt rozumie ešte málo ľudí, na rozdiel od rely - ale tento film pútavo, krásne a elegantne necháva nazrieť do zákulisia F1 a jedného z najturbulentnejších období jej histórie," hodnotí Ján Žgravčák, ktorý nás v posledných rokoch sprevádzal prenosmi z pretekov formuly 1 prostredníctvom verejnoprávnej televízie. "Obrovská dráma na svetových tratiach preletí na plátne veľmi rýchlo: a to je asi ten najdôležitejší znak kvalitného filmu. Nemáte čas na nič nepodstatné, pohltí vás to od začiatku až do konca. Zimomriavky naskakujú pravidelne až po záverečné titulky, skvelá hudba to všetko len podčiarkuje. Tento film jednoducho ´trafil ideálnu stopu´."

Veľmi podobné nadšenie zdieľa aj Michal Zerzan, zástupca hlavného partnera F1.sk, spoločnosti Allianz - Slovenská poisťovňa. Aj toho film mimoriadne potešil: "Na základe hodnotení svetových médií som naň išiel plný pozitívnych očakávaní, ktoré sa nakoniec do bodky naplnili. Diváci sú vtiahnutí do kolotoča pretekov formuly 1 sedemdesiatych rokov so všetkým, čo k tomu v tej dobe patrilo – charizmatickí jazdci, nádherné ženy, neviazaný život a v neposlednom rade aj smrť."

{+r70136,300x200}Snímka poskytne fanúšikovi netradičný pohľad do obdobia, kedy bolo všetko celkom iné. "Film bez okolkov ukazuje temer neexistujúce bezpečnostné prvky monopostov, nebezpečné okruhy a jazdu na hrane medzi životom a smrťou," konštatuje M. Zerzan. "Diváci si tak okrem iného majú možnosť uvedomiť, kam sa bezpečnosť pretekov a samotných pilotov za viac ako tridsať rokov posunula. Žiaden motoristický fanúšik by si ho rozhodne nemal nechať ujsť!

Podobne pozitívne reakcie prišli aj zo strany našich čitateľov, ktorí sa do kina hrnuli už od prvého dňa. "Pri sledovaní filmu som sa cítil tak, akoby som bol priamo na mieste diania," napísal nám Tomáš Jankovič. "Veľmi sa to vydarilo, herci odviedli skvelú prácu. Lauda odrazu nie je len ´starý pes´, ktorý všetko kritizuje. Veľa si toho vytrpel a napriek tej bolesti dokázal neuveriteľné veci. Obdivujem ho... A každému odporúčam, aby si film pozrel. Oplatí sa."

{+l70140,300x219}"Lístok som dostala ako prekvapenie od môjho syna, takže som vôbec netušila, na aký film ideme," konštatuje čitateľka Ela Trnená. "Až tesne pred vstupom do kinosály mi ukázal plagát. Ak mám voľno, rada si pozriem F1, ale veľký prehľad o dianí okolo tohto motoristického športu nemám. Mám rada zvuk motorov a ako dieťaťu mi voňal smrad ricínového oleja zo závodných motoriek a motokár. Takže som mala z tohto filmu veľký zážitok. Silný príbeh Nikiho Laudu a jeho rivala, spracovaný do detailu. Dozvedela som sa veci, ktoré som ani netušila, pri niektorých scénach som mala chvenie v žalúdku. Zážitok z filmu bol skvelý asi pre celú kinosálu, pretože po skončení sme všetci zostali sedieť na miestach. Nikto nechcel odísť..."

"Zas raz mi je ľúto, že som tie roky nezažila," vraví fanúšička Lucia Maloveská. "Vždy keď sa dostanem k histórii F1, mám pocit, že tá dnešná formula už nie je taká zaujímavá. Film bol proste skvelý, to odhodlanie, vášeň a všetko, čo k F1 patrí, bolo vykreslené dokonale. Je to presne niečo také, z čoho vám pocity ostanú ešte veľmi dlho. Je to film, ktorý vám možno vstúpi aj do snov... ak po ňom vôbec zaspíte."

A čo dodať na záver? Ako pozvánka by azda mohla poslúžiť konverzácia najmocnejšieho muža efjednotky so slávnym režisérom. "Ďakujem, že si to spravil. Vrátilo ma to v čase," odkázal Ecclestone Howardovi, ktorému sa tieto slová vryli do pamäti: "Povedal mi to osobne a myslel to vážne. Bol rozcítený a prekvapený. Niečo takéto vždy poteší. Zažívam to vtedy, ak ľudia z kina odchádzajú s pocitom, že dostali viac, ako očakávali. A to veľmi hreje..."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Filmy a dokumenty o F1

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac