spravy.sk spravy.sk

Problém Nemecka je aj problém Európy: Štáty svoje podujatia nepodporia

"Trend v F1 je čoraz výraznejšie orientovaný tak, že podujatia sa presúvajú do krajín, ktoré sú z politických dôvodov pripravené na štátne investovanie obrovských súm na organizáciu pretekov," pripomenul Hans-Joachim Stuck.

Pred necelými dvoma týždňami, konkrétne 19. júla, sa na okruhu Nürburgring mala konať Veľká cena Nemecka. Ale nekonala sa. Keďže práve dnes, v posledný júlový deň, sa rozbieha predaj lístkov na budúcoročné preteky na Hockenheimringu, motoristická veľmoc sa o rok pravdepodobne vráti do kalendára. Prezident nemeckého zväzu DMSB Hans-Joachim Stuck ale vysvetľuje, že organizovanie podujatí je v súčasnosti pomerne komplikované. Promotéri si bez cudzieho príspevku len ťažko vystačia sami a preto žiadajú externú podporu.

"Športový šéf Mercedesu Toto Wolff k tomu povedal správne slová: ´Mercedes nechcel vyvolať precedens. Nemožno totiž vždy dúfať v to, že sa nájde biely rytier a zachráni vás´," pripomenul Hans-Joachim Stuck, ktorý týmito slovami vysvetlil, prečo Mercedes odmietol poskytnúť podporu: "Ani v F1 priamo zapojený priemyselný partner nebude Veľkú cenu Nemecka dotovať veľkými sumami, pretože potom sa už zajtra objaví žiadosť o peniaze pre iný rozhodujúci trh. Je teda naivné pokúšať sa generovať osemmiestne sumy cez takéhoto partnera na to, aby boli zorganizované preteky. A tieto sumy budú každý rok ešte vyššie."

V niektorých krajinách to však funguje inak a štát tieto podujatia zadotuje. Veď v konečnom dôsledku má z toho profit v podobe zdanenia hotelov či stravovacích zariadení a časť peňazí sa vráti. V Nemecku to ale takto nefunguje. "Pre motoršport ako neolympijskú disciplínu už niekoľko rokov platí, že nedostáva žiadnu finančnú podporu. Ale ak by aj dostával, tak tieto peniaze by boli cielené na podporu mládeže prípadne na podporu národných motoristických tímov a nie na zabezpečenie niektorého podujatia. No a náš DMSB nemá vďaka príjmom od držiteľov licencií ani zďaleka dostatok prostriedkov na to, aby pomohol," hovoril Stuck pre Motorsport-Magazin.com.

"Trend v F1 je čoraz výraznejšie orientovaný tak, že podujatia sa presúvajú do krajín, ktoré sú z politických dôvodov pripravené na štátne investovanie obrovských súm na organizáciu pretekov," pripomenul ´Strietzel´ Stuck. "Európske krajiny sa v tomto smere nedokážu držať. Tu totiž nie je politická vôľa na to, aby bolo športové podujatie podporené miliónmi. Vidíme to aj pri snahe o zorganizovanie megapodujatí ako sú futbalové majstrovstvá sveta či olympijské hry. Úlohou nás ako zväzu musí byť vyvíjanie politického tlaku na FIA tak, aby bola Európa považovaná za najpôvodnejší región motoršportu a aby sme na ňu nezabúdali ani ako na ťažiskový trh automobilov. V F1 sa však napokon ráta len zisk, ktorý promotér vyrobí. Dobre myslený politický prístup a rozhovory tu bohužiaľ znamenajú len veľmi málo."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: NEMECKO

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac