spravy.sk spravy.sk

Ferrari 2030: Made in Slovakia (VIDEO)

Svetový unikát zo Slovenska - polouzatvorený monopost F1. Autorom je doposiaľ neznámy mladý slovenský dizajnér Matúš Procháczka.

"Na začiatku bola idea pokúsiť sa vytvoriť koncept, ktorý by na prvý pohľad nadchol. Nielen svojim prvoplánovým výzorom, ale najmä riešením ochrany hlavy pilota s tým, aby sa zachovala základná DNA Formuly 1," to sú slová doposiaľ neznámeho mladého slovenského dizajnéra Matúša Procháczku, ktorý pri všetkej skromnosti predstavil svetový unikát - koncept polouzatvoreného monopostu F1. Vývoj udalostí s ohľadom na doteraz prezentované riešenia dáva jeho návrhu celkom vysoké šance, minimálne čo sa týka tzv. "wau efektu". Ferrari 2030 sme v predpremiére ukázali odborníkom z fachu a ich nadšenie bolo na prvý pohľad nefalšované.

"Je to pecka! Prvý pocit je určite veľmi prekvapujúci a najmä pozitívny. Toto je prvý futuristický návrh, ktorý vyzerá aj reálne," vyjadril sa Josef Král, známy aj ako televízny spolukomentátor, ktorý jazdil v monoposte HRT na nováčikovských testoch F1 v novembri 2010. V šampionáte GP2 má na svojom konte 44 štartov a víťazstvo na prestížnom okruhu v Spa-Francorschamps.

Podobne naladený bol aj profesionálny fotograf Martin Trenkler, ktorý absolvoval zhruba stovku veľkých cien a niekoľko rokov pôsobil aj ako osobný fotograf Bernieho Ecclestona. "Vyzerá to veľmi zaujímavo, priam fascinujúco v porovnaní s tým čo poznáme aktuálne z Formule 1," skonštatoval. "Je to krásne, nádherne spravené, robustné, má to vlastné tvary - hotové umelecké dielo. Z môjho fotografického hľadiska boli najkrajšie monoposty v sezónach 2007 a 2008, keď pre každú tisícinu sekundy boli schopní vyrobiť špeciálne krídelká rôznych šialených tvarov, ale ak bude tento návrh aj funkčný, tak potom super."

{+T95903}

Genéza vývoja

Hrozivé nehody Henryho Surteesa, Felipe Massu, Julesa Bianchiho a Justina Wilsona v priebehu posledných rokov opäť naštartovali tému o nedostatočnom chránení hlavy pilotov. Formulový motoršport s definíciou "open-wheeler" je však založený práve na otvorenom kokpite a kolesách. Napriek tomu je bezpečnostný progres nezastaviteľný a na scéne sa objavilo hneď niekoľko riešení. Od úplného uzatvorenia na štýl leteckých stíhačiek až po špeciálny ochranný oblúk z dielne Mercedesu. Väčšina fanúšikov na jednej strane protestuje, ale na tej druhej mnohí odborníci vrátane viacerých pilotov argumentujú nezvrátiteľným pokrokom doby. Vizionárske hlasy dokonca tvrdia, že uzatvoreniu kokpitu sa v budúcnosti jednoducho nevyhneme. Nie je žiadnym tajomstvom, že FIA v spolupráci s Asociáciou profesionálnych jazdcov GPDA pod vedením Alexa Wurza financuje vývoj a testovanie jednotlivých návrhov. Každá z možností má svoje plusy a mínusy. K tým najväčším rizikám kompletného uzatvorenia je nemožnosť následného otvorenia a vyprostenia pilota z kokpitu, prípadne spätný odraz lietajúcich častíc do publika.

{+T95930}

"Cely nápad vznikol najprv ako štúdia pre americkú sériu Indycar, ktorá je diametrálne odlišná od F1, a to špeciálne v štýle jazdenia – hlavne ju reprezentuje oválové jazdenie vo vysokých rýchlostiach pod skoro konštatným plným plynom," hovorí autor návrhu Matúš Procháczka. "Jazdí sa aj na klasických okruhoch, ale tam sa to kúzlo už akoby stráca, lebo monoposty sú robustnejšie oproti F1, a tým aj menej obratné v klasických zákrutách, čiže ten ovál im sedí viac. Z toho vychádzal môj pôvodný koncept, ktorý mal zakryté zadné kolesá odklopiteľnými krytmi. Malo to riešiť problém tohto typu súťaženia – veľmi dlho jazdia koleso na koleso resp. koleso na predné krídlo, kde potom prichádza k častým defektom a haváriám. Následne na to vznikol nápad ochrany hlavy jazdca plynulo stúpajúcim polykarbonátovým sklom od špičky monopostu, s otvorením nad hlavou jazdca. Na hranu potom prišlo zosilnenie v podobe oceľového ochranného polprsteňa pred hlavou jazdca. Pri rýchlostiach ktorými sa formule pohybujú prichádza 90 percent nebezpečia spredu. Boky už nie sú tak problematické a preto by možno mohlo ostať zachované DNA formule, a to sčasti viditeľná hlava jazdca. Na pamäti som mal stále to, že celkové zakrytie jazdca plexi krytom je zlé riešenie hlavne z hladiska problému pri prevrátení formule, kedy by jazdec musel manuálne niečo otvárať či odstraňovať – čo je absolútne proti princípu bezpečnosti o rýchlom a jednoduchom opustení monopostu."

{+T95904}

Slovenský nadšenec Procháczka - originálnym povolaním priemyselný dizajnér - sa návrhu unikátneho riešenia venoval dva roky pri svojej dennej robote. Vždy vo voľnom čase. Splniť väčšinu požadovaných atribútov pritom vôbec nebolo jednoduché. Okrem zvýšenia bezpečnosti je to najmä agresívnejší vzhľad s prvkami inovatívnej aerodynamiky. "K tomu všetkému ešte treba dodať, že môj prístup mal reprezentovať opačný postup pri návrhu formule, ako je klasický konštruktérsky. Začať najprv od vzhľadu, vyriešiť isté zlepšenia a postupne zabaliť všetko do jedného celku z pohľadu dizajnéra aj s vecami, ktoré povedzme aerodynamicky tak nesedia, ale nabádajú k novým tvarovým zamysleniam. Musím sa priznať, že by ma veľmi zaujímal kritický názor najmä takého Adriana Neweyho."

Bol to práve geniálny Newey, kto predstavil svoj X2010 Prototype. Monopost budúcnosti, pri dizajnovaní ktorého nebol obmedzovaný žiadnymi pravidlami a reštrikciami. Red Bull neskôr vytvoril aj skutočnú maketu, ale uplatnenie našiel hlavne ako súčasť Playstation hry Gran Turismo 5. Tridsaťdvaročný rodák z Bratislavy priznáva, že nie je žiadny aerodynamický expert ani technologický inžinier. Jeho výtvor má byť hlavne inšpiráciou.

{+T95905}

"Úloha dizajnéra je ponúknuť niečo nové, originálne, nezvyčajné, ale zároveň nesmie zabúdať na funkčnosť. Jej prevedenie do praxe je už ale úlohou iných expertov. V mojom návrhu je to najmä oblasť reálnej vizibility krytu kokpitu s ohľadom hlavne na lomy svetla, " doplnil Procháczka. Pepa Král oceňuje, že návrh ide dokonca proti zaužívaným trendom posledných rokov: "Z aerodynamického pohľadu to nie je úplne v súlade s dnešnými pravidlami. Ten zadný oblúk smeruje nahor čo spôsobuje vztlak a to auto by sa nadľahčovalo. Ale dá sa to korigovať nejakým krídlom alebo difúzorom. V každom prípade by toho riešenie napomohlo nasledovaniu druhého monopostu a tým pádom aj predbiehaniu. Páči sa mi samozrejme zaobalenie kokpitu, ktoré na rozdiel od iných návrhov neobmedzuje výhľad jadzca."

Svetová premiéra na Slovensku

Pikoška pre počítačových nadšencov. Pätnásť sekundovú 3D video sekvenciu produkovalo 64 prepojených 10-jadrových počítačov približne 75 minút. Bežnému počítaču by to trvalo bez prestávky minimálne päť dní.

[pointvideo]video.point.sk/F1/3D%20animacia%20Ferrari%202030.mp4|550x320[/pointvideo]

"No ak by mali takto vyzerať tie monoposty, tak ja som za! Zároveň je to dôkazom toho, že na Slovensku máme šikovných ľudí. Akurát pochybujem, že v roku 2030 bude ešte Sebastian Vettel vo Ferrari; možno skôr v nejakej manažérskej úlohe. Ale ktovie či v kokpite náhodou neskončí jedna z jeho dvoch dcér," zakončil odľahčene Martin Trenkler.

Bude zaujímavé sledovať, či tento koncept osloví aj kompetentných v padoku F1. Záujem v každom prípade prejavili viaceré renomované zahraničné portály venujúce sa motoršportu. Ako prví ale mohli Ferrari 2030 vidieť diváci Športových novín TV Markíza a čitatelia F1.sk. Úplne najdôležitejší argument si hrdý autor nechal na samý koniec: "Toto riešenie by zaručene zabránilo prieniku letiacej pružiny do helmy Felipeho Massu a takmer s určitosťou by zachránilo život aj Justinovi Wilsonovi."

Dosť na to, aby sa o polouzatvorenom kokpite z dielne slovenského dizajnéra aspoň diskutovalo, čo poviete?

{+T95906}

Mgr. art. Matúš Procháczka (32)
Koncept dizajnér. Rodák z Bratislavy. Ako dieťa kreslil najmä prírodu a zvieratá. Inšpirácia auto-moto sférou prišla až na VŠ. Vyštudoval odbor Dizajn na Fakulte architektúry STU, kde mu učaroval transport design. Po škole začal pracovať v rakúskom štúdiu Dominic Schindler Creations. Orientuje sa na špecifický smer - dizajn obrábacích strojov. Získal viaceré medzinárodné ocenienia Interior Motives design award (2006, 2007) . Zároveň bol finalistom súťaže Škoda auto snú (2010). V roku 2013 začal pracovať na koncepte monopostu Indycar, ktorý zaujal na prestížnom motoršportovom fóre. Jeho špecialitou je tvorba obrazov, ktoré kombinujú počítačovú produkciu s ručnou maľbou. Je ženatý a má dve deti. Jeho umeleckým vzorom je Daniel Simon.

{+T95929}

[anketa-53]

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac