spravy.sk spravy.sk

Stuck kritizuje súčasnú F1, žiada nové pravidlá

"Povedzme to takto: podľa mňa nie je dobré, že po svete cestuje dvadsať áut, ale len štyri z nich môžu vyhrať," konštatuje Hans-Joachim Stuck.

Formula 1 nezažíva práve najlepšie obdobie. V mnohých pretekoch síce vidíme dostatok predbiehacích manévrov a jazdci ukazujú, že sa to dá, no problém je v inej veci: Mercedes má momentálne taký náskok, že preteky sú v zásade vždy predpovedateľné. Fanúšikov tým pádom zaujímajú o niečo menej. A ak by sme v športe nemali Mercedes, bolo by to rovnaké, len by všetko vyhrával iný tím - Ferrari.

O mnohom hovorilo aj konečné majstrovské poradie pre rok 2015. Prvé dve miesta patrili jazdcom Mercedesu, ďalšie dve jazdcom Ferrari, nasledovali dvaja piloti Williamsu, Red Bullu a Force Indie. No a keď sa po kvalifikácii autá zoradia v približne takomto poradí, je viac ako zrejmé, že sa už nemôžu udiať žiadne zázraky.

So stavom je nespokojný aj bývalý pretekár Hans-Joachim Stuck, ktorý v roku 1977 získal dve pódiá s Brabhamom, ale presadil sa hlavne na 24-hodinovke v Le Mans, ktorú vyhral dvakrát. "Formula 1 je vrcholom motoristického športu, ale určité veci je potrebné napraviť, aby to po technickej stránke bolo také ako v minulosti," vyjadril sa Stuck pre Motorsport.com.

Po otázke, čo je potrebné spraviť pre zmenu, sa zamyslel: "Koľko času dostanem na zodpovedanie tejto otázky? Povedzme to takto: podľa mňa nie je dobré, že po svete cestuje dvadsať áut, ale len štyri z nich môžu vyhrať. Takže čo musíme spraviť? Musíme pripraviť nové pravidlá, nové technické pravidlá, ktoré by aj menším tímom dali šancu byť na čele. Nemuseli by vyhrávať, ale mali by sa vedieť dostať vyššie. To by dalo šancu na konkurencieschopnosť viacerým. Ďalšia dôležitá vec sú náklady. Tie sú príliš vysoké. Stačí sa pozrieť na to, koľko peňazí musia jazdci priniesť, aby mohli pôsobiť v F1."

Nemec zdôraznil aj inú vec. Formula 1 je podľa neho posadnutá komplikovanými pravidlami a akosi sa zabúda na to, že by mala byť o jazdeckom talente. "Dôležité je aj to, aby sme sa zbavili niektorých vtipných elektronických pomôcok," pokračoval 64-ročný Stuck. "Ako je možné, že v priebehu pretekov viete upravovať balans bŕzd? Plus vtipný systém DRS. Ten, kto je vzadu, si otvorí krídlo a predbieha. F1 sa musí vrátiť k svojim pravým základom. Musí to byť šport, v ktorom je jazdec dôležitejší."

V súvislosti so súčasnými problémami sa hovorilo aj o alternatívnom motore, ktorý by sa výkonnostne vedel vyrovnať dominantnému Mercedesu. Bernie Ecclestone a Jean Todt ale pre tento návrh nenašli podporu. "To, čo Ecclestone a Todt robia s týmto novým systémom, je podľa mňa správne," dodal Hans-Joachim Stuck.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Hans-Joachim Stuck

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac