spravy.sk spravy.sk

Newey spomína na March 881 i na niekdajšie kamarátstva

"Kamarátstva už nie sú také bežné, pretože tímy sú veľmi veľké a všetci máme množstvo povinností. Večer nás čakajú sponzorské podujatia a ďalšie veci. Nevytvárame si teda úzke kamarátstva ako vtedy. Život sa zmenil," skonštatoval Adrian Newey.

Adrian Newey pôsobí v F1 od roku 1980, aby sa z nižších inžinierskych pozícií predral až na absolútny vrchol a získal konštruktérske tituly s Williamsom, McLarenom i Red Bullom. Doterajší vrchol jeho kariéry prišiel v sezónach 2010 až 2013, kedy jeho autá vybojovali všetky tituly. Sám však za svoj najlepší monopost považuje iný kúsok.

"Auto, na ktoré sa istým spôsobom pozerám s najväčšou nehou, je vlastne moje prvé auto v F1 - bol to March 881 tímu Leyton House March Racing Team z roku 1988," skonštatoval Newey pre The National. "Nevyhral žiadne preteky, ale postavil ho veľmi malý tím, pričom v tom období sme na scéne mali zmes turbomotorov a 3,5-litrových V8. My sme mali výkonnostnú nevýhodu, takže sme sa pokúsili nadizajnovať veľmi malý a aerodynamicky dokonalý balík. Auto bolo vzhľadom na svoj motor veľmi rýchle, viedlo v pretekoch a dokonca získalo aj pódium. Práve toto asi rozbehlo moju kariéru. Bez tohto auta by som sa nedočkal príležitostí, aké som neskôr dostal."

Spomedzi jazdcov, s ktorými si Angličan užil spoluprácu, Newey najskôr spomenul Bobbyho Rahala: "Bol to pretekár IndyCar. Začiatky mojej kariéry boli spojené s IndyCar a mal som s ním veľmi úzky vzťah. Veľmi dobre sme si rozumeli. V hre som bol nový, ale on mal so mnou trpezlivosť a spoločne sme sa vypracovali."

Bobby Rahal je z Neweyho pohľadu aj najobľúbenejším jazdcom, s ktorým sa dostal do kontaktu, aj keď nie je veľmi ľahké zvoliť toho naj. "A Ayrton Senna. Ayrton bol úžasný človek - nielen ako jazdec, ale išlo aj o jeho charakter a osobnosť. Keď ste sa s ním stretli, mal okolo seba zvláštnu auru," zaspomínal si Adrian Newey, ktorý spomenul aj to, že si rozumel i s Damonom Hillom, Davidom Coulthardom či Nigelom Mansellom.

"Jazdci, ktorých som spomenul, sú z 80. a 90. rokov. Formula 1 postupne rástla a bola čoraz väčšia a väčšia. Kamarátstva už nie sú také bežné, pretože tímy sú veľmi veľké a všetci máme množstvo povinností. Večer nás čakajú sponzorské podujatia a ďalšie veci. Nevytvárame si teda úzke kamarátstva ako vtedy. Život sa zmenil," dodal Newey.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac