spravy.sk spravy.sk

Newey pri synovom progrese tvrdí, že motoršport človeka veľa naučí

"Každý si myslí, že Max Verstappen je akýsi štandard, ale nie je. Šampionát F3 je mimoriadne nabitý a jazdec potrebuje dva roky. Takýto projekt práve začíname s Harrim," povedal Frits van Amersfoort pri téme Harrison Newey.

V stredu večer sme vás informovali o napredovaní Harrisona Neweyho, syna technického odborníka a dizajnéra Red Bullu Racing. Ešte len sedemnásťročný pretekár vymení britskú BRDC F4, v ktorej skončil na druhom mieste, za európsku Formulu 3. Okrem toho bude pokračovať aj v nemeckej sérii ADAC F4.

"Harri začal v motokárach ako osemročný," pripomenul Adrian Newey pre Motorsport.com. "A začal preto, lebo podľa mňa sa karting a motoršport ako životná zručnosť veľmi zídu. Veľa vás to naučí. Naučí vás to súťaženiu a naučí vás to aj tomu, že ak chcete dosiahnuť úspech, musíte o ňom premýšľať, tvrdo pracovať, pripravovať sa a komunikovať o tom, aké je auto."

"Je to ale aj o správaní sa, o marketingu, rozhovoroch. Dá vam to množstvo vecí do života. Tieto skutočnosti vnímam aj pri jazdcoch ako Vettel, Ricciardo či Kvjat. Všetci začali už v mladom veku a sú z nich dostatočne všestranné osobnosti," povedal Brit.

Harrison Newey je zatiaľ veľmi mladý, ale napríklad Max Verstappen už v takomto veku začínal v F1. Ide však o výnimočný prípad. "Na tento vek mu to ide veľmi dobre," pochválil Adrian Newey svojho syna. "Myslím si, že v BRDC F4 podával veľmi dobré výkony. Má za sebou dobrý začiatok."

"Je pripravený," hovorí o Neweym mladšom šéf jeho tímu Frits van Amersfoort. "Nemôžete donekonečna čakať na to, že budete v danej sérii šampiónom. V Británii ukázal, že je pripravený, veď tam obsadil druhé miesto. V nemeckej sérii to mal ťažšie, pretože autá sú postavené na inom koncepte a nie je ľahké prestupovať z jedného do druhého. Ale je talentovaný, mimoriadne motivovaný a tímu poskytuje skvelú technickú spätnú väzbu."

Max Verstappen vyhral v F3 desať podujatí a okamžite sa dostal do F1. Niečo podobné by sme však od Neweyho nemali očakávať. "Krok do F3 je obrovský a nemôžeme ho podceňovať. Auto F3 je prvý skutočný pretekársky stroj, s ktorým bude súťažiť. Z testov potrebujeme dostať maximum. Každý si myslí, že Max Verstappen je akýsi štandard, ale nie je. Šampionát F3 je mimoriadne nabitý a jazdec potrebuje dva roky. Takýto projekt práve začíname s Harrim," dodal van Amersfoort.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac