spravy.sk spravy.sk

Red Bull priznal: Obzerali sme sa po iných pohonných jednotkách

"Niekto nám dodal málo informácií, niekto nedodal nič. Ale podobne ako ostatní máme celkom dobrú predstavu o tom, kto čo robí," povedal hlavný dizajnér Red Bullu Rob Marshall.

Predstavitelia Red Bullu Racing v posledných dvoch rokoch vyslovovali nespokojnosť s pohonnou jednotkou Renault, ktorá hrmela v zadnej časti strojov RB10 a RB11. Nespokojní boli až natoľko, že sa rozhodli pre zmenu a oslovili Mercedes, Ferrari i Hondu, no všetci traja výrobcovia ich napokon odmietli. 

"Obzerali sme sa po iných pohonných jednotkách, nie je to žiadne tajomstvo," povedal v pondelok šéfdizajnér Red Bullu Rob Marshall. "Nadobudli sme dobrú predstavu o požiadavkách a o tom, aký vplyv by mala zmena na dizajn auta. Paralelne sme preto študovali viacero rôznych konceptov auta. Ale bolo to fajn, pretože sme si mohli porovnať, ako sú na tom v tomto smere konkurenti."

Marshall dostal aj priamu otázku týkajúcu sa toho, či Red Bull obdržal od súperov motorové dáta. "Niekto nám dodal málo informácií, niekto nedodal nič. Ale podobne ako ostatní máme celkom dobrú predstavu o tom, kto čo robí," dodal Marshall.

Red Bull a Renault sa rozkmotrili, ale Adrian Newey by sa k tomu už nerád vracal. "Sú na dobrej ceste a absolvovali dobrú zimu," skonštatoval dizajnérsky expert. "Pochopiteľne, že musia doháňať veľkú stratu, ale s novými procedúrami, rozpočtom a spôsobom práce sú na dobrej ceste. Verím, že pomaly tú stratu stiahnu."

V problémoch však bol aj Red Bull, ktorého šasi vôbec nebolo vždy ideálne a bezchybné. "Myslím si, že sme odviedli dobrú robotu a viacero vecí sme upratali. Niečo sme sa naučili už na začiatku minulého roku, kedy sme v našom smerovaní spravili chyby."

"Bol to proces dobrého učenia. Prispôsobili sme sa a niečo sme sa naučili: a to hlavne v prvej polovici minulej sezóny a pri zmenách vykonaných okolo Silverstone. Od toho okamihu sme pokračovali v ďalšom vývoji. V zime sme sa na tejto ceste dostali ešte ďalej," prezradil Adrian Newey.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac