spravy.sk spravy.sk

Stefan Johansson: Nico Rosberg bol vždy podceňovaný

"Pozrite sa na to, čo predviedol pri Michaelovi - spravil z neho v podstate priemerného pilota. Keď sa teraz na to pozeráme spätne, Nico bol asi najsilnejší tímový kolega, ktorého kedy mal. A byť schopný sa Lewisovi rovnať každý víkend... To nie je niečo, čo by zvládol hocikto."

Len niekoľko dní po zisku premiérového majstrovského titulu sa Nico Rosberg rozhodol ukončiť vo veku 31 rokov svoju pretekársku kariéru. Aj keď sa to mnohým môže stať priskoro – vo Formule 1 strávil "len" desať sezón - bývalý pretekár Stefan Johansson pripomína, ako náročné bolo nielen Rosbergovo rozhodnutie, ale aj celá kariéra vo farbách Mercedesu.

"V tom je pointa, jednoducho musíte obdivovať tú silu osobnosti, ktorú na vykonanie podobného rozhodnutia v tomto štádiu svojej kariéry potreboval. Môžete tvrdiť, že to je skoro, no Nico a mnoho týchto chlapcov začali na vysokej úrovni jazdiť na začiatku svojich tínedžerských rokov... Takže je to vlastne niečo, čo Nico robil celý svoj život," hovorí Johansson na svojom blogu

"Súťažil od doby, kedy bol len malým chlapcom – a celú dobu na veľmi intenzívnej úrovni. Možno jeho perspektívu lepšie pochopíte, keď sa nad tým zamyslíte. Ja si napriek tomu však myslím, že ho to rok alebo tak začne pokúšať, pretože to sme už videli pri mnohých jazdcoch, čo skončili veľmi skoro. Musíte totižto zaplniť obrovskú dieru, keďže ste boli zvyknutí na tú intenzitu a sústredenie každú jednu minútu vášho života. Naozaj by ma prekvapilo, ak by sme ho po roku či dvoch nevideli znovu niekde jazdiť." 

Nemecký pilot pôsobil v majstrovskom Mercedese sedem sezón a podľa Stefana Johanssona Formula 1 podcenila jeho skutočné schopnosti aj kvôli tomu, kto boli jeho tímoví kolegovia - najskôr ním bol sedemnásobný majster sveta Michael Schumacher a potom dnes už trojnásobný šampión Lewis Hamilton. 

"Mal tých skúšok dosť, no pozrite sa na to, čo predviedol počas Michaelovho pôsobenia v tíme, spravil z neho v podstate priemerného pilota. Keď sa teraz na to pozeráme spätne, Nico bol asi najsilnejší tímový kolega, ktorého Michael kedy mal a určite bol konkurencieschopnejší než kedy boli Eddie Irvine či Rubens Barrichello," myslí si 60-ročný Švéd. 

"Ľudia podcenili to, ako dobrý Nico v skutočnosti bol. Nezabudnime ani na to, že Lewis je už teraz druhým najúspešnejším pilotom v histórii F1 a byť schopný sa mu každý víkend rovnať nie je niečo, čo by zvládol len tak hocikto." 

"Takisto mám pocit, že toto bol taký Nicov spôsob, ako to Lewisovi konečne ukázať, keďže tu o rok nebude. V roku 2016 bol skutočne najlepším jazdcom na svete, využil príležitosť a v polovici sezóny mal skvelú formu, čo mu podarilo vybudovať si základy pre zisk titulu. Potom Lewis nedokončil preteky v Malajzii a on už nemusel robiť nič iné, len jazdiť inteligentne a nedávať to Lewisovi vyžrať počas každých pretekov, čo dovtedy dostával príkazom a trvalo mu dva roky, kým sa s tým vysporiadal." 

Intenzívny súboj o titul medzi tímovými kolegami prakticky začal Veľkou cenou Bahrajnu v sezóne 2014, kedy sa Hamilton rozhodol ukázať Rosbergovi, kto je na trati pánom. "Lewis vtedy takpovediac posunul bránkovú tyč a ukázal, že je pripravený vyhrať a je mu jedno, či ide proti svojmu tímovému kolegovi alebo nie. Myslím si, že to Nica prekvapilo a na rokoch 2014 a 2015 bolo jasne vidieť, že mu nebolo príjemné robiť všetko, čo pri bránení sa pred Lewisom alebo útočení na neho mal robiť a Lewis preto vždy vyzeral, že má navrch." 

"Rok 2016 však bol úplne iný, Nico zmenil svoju stratégiu a vyšlo to. Stopercentne si však uvedomujem, aké ťažké to muselo byť, keď to pre neho nebolo prirodzené," dodáva Stefan Johansson

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Stefan Johansson

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac