spravy.sk spravy.sk

Senna, Schumi, Alonso: Traja Symondsovi zverenci, tri nové úrovne

"Jazdec nám sám musel povedať v podstate všetko o tom, ako sa správa auto, aké má teploty oleja či vody, aké rýchlostné stupne využíva. Senna si všetko perfektne zapamätal a posúval nám to," spomína Pat Symonds.

Pat Symonds patrí medzi to najskúsenejšie, čo pôsobí na pôde Formuly 1. Už na začiatku 80. rokov pracoval pre Toleman, kde sa v roku 1984 spojil s Ayrtonom Sennom. Neskôr v Benettone získal tituly s Michaelom Schumacherom a v úvode tohto milénia aj s Fernandom Alonsom.

V rozhovore pre Gazzettu dello Sport potvrdil, že všetci títo traja priniesli na scénu niečo nové, čím boli o krok pred ostatnými pretekármi svojej doby.

"V 80. rokoch, teda so Sennom, sme nemali v podstate žiadne vyhodnocovanie dát," zaspomínal si Symonds. "Jazdec nám sám musel povedať v podstate všetko o tom, ako sa správa auto, aké má teploty oleja či vody, aké rýchlostné stupne využíva. Senna si všetko perfektne zapamätal a posúval nám to."

"O desať rokov neskôr posunul Michael Schumacher pre všetkých latku ešte vyššie: hlavne čo sa týka fyzickej prípravy. Na trať si so sebou priniesol dokonca aj mobilnú tréningovú miestnosť. Bol to jedinečný profík, totálny tímový hráč a kamarát," skonštatoval Brit.

Schumiho tituly s Benettonom prišli v rokoch 1994 a 1995, Alonsove s Renaultom v sezónach 2005 a 2006. "Ďalší skok o desať rokov a máme Fernanda Alonsa. Iná povaha s porovnateľnými charakteristikami. Už v Renaulte bol presvedčený o tom, že je najlepší. A skutočne ním aj bol," dodal Pat Symonds.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ayrton Senna

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac