spravy.sk spravy.sk

Brawn o Schumacherovi: Fantastická a nádherná osobnosť

"Michael bol neuveriteľne talentovaný jazdec, ktorý bol ešte viac, ako len súčasť tímu. Veľmi presne vedel, kedy má ľudí motivovať a kedy sa musí trochu stiahnuť. Cítil, kedy má s kým komunikovať. Tieto ľudské vzťahy v tíme boli veľmi dôležité."

Michael Schumacher pred niečo vyše štyrmi rokmi definitívne ukončil svoju kariéru v F1 a pred tromi mu osud zasadil nepríjemnú ranu; počas lyžovačky vo francúzskych Alpách spadol tak nešťastne, že do týchto okamihov sa z toho nedostal. O jeho zdravotnom stave síce veľa nevieme, ale keďže sme od toho okamihu nepočuli žiadne jeho vyjadrenie a nevideli žiadne video, ktoré by naznačovalo, že je v poriadku, ideálne to s veľkou pravdepodobnosťou nie je. Musíme predpokladať, že doma vo Švajčiarsku sa zotavuje pripútaný na lôžko.

Do histórie Formuly 1 sa zapísal nezmazateľným písmom a okrem jeho siedmich majstrovských titulov sú zdanlivo nedosiahnuteľné aj ďalšie méty: vyhral celkovo 91 veľkých cien, zaznamenal 77 najrýchlejších kôl a 22-krát sa tešil z víťazstva, pole position a najrýchlejšieho kola súčasne. Po svojom boku mal vždy špičkových ľudí, ale azda najdlhšie ho sprevádzal Ross Brawn, s ktorým spolupracoval v Benettone, Ferrari a aj na konci kariéry v Mercedese.

"Skvelé bolo to, že s Michaelom sme spolu vyrastali. Spolu sme spravili naše chyby a spolu sme sa tešili z úspechov," cituje Brawnove slová s odvolaním sa na rozhovor pre RTL stránka Motorsport-Total.com. "Počas celej kariéry v F1 to bol človek, ktorý stál oboma nohami pevne na zemi. Veľmi ľahko ste si s ním dokázali dobre porozumieť. Bola v ňom správna vyváženosť, ktorú by som označil za dôležitú súčasť jeho úspechu. Vedel sa presadiť, bol rozhodný a optimistický. Michael sa nebál povedať čo si myslí a cíti, no spravil to vždy správnym spôsobom a vždy konštruktívne."

{+t50665}

Schumi a Brawn začali spolupracovať v roku 1991 v Benettone, kde získali v rokoch 1994 a 1995 majstrovské tituly, aby neskôr vo Ferrari pridali ďalšie v sezónach 2000 až 2004. Kooperácia sa skončila až po roku 2012, keď nemecký pretekár druhýkrát a definitívne ukončil svoju kariéru, aby ho v Mercedese nahradil Lewis Hamilton. 

"vo Ferrari sme mali výnimočný tím ľudí, na ktorých sme sa navzájom vedeli spoľahnúť," pripomenul Ross Brawn. "Bola to obrovská opora. Michael bol navyše neuveriteľne talentovaný jazdec, ktorý bol ešte viac, ako len súčasť tímu. Veľmi presne vedel, kedy má ľudí motivovať a kedy sa musí trochu stiahnuť. Cítil, kedy má s kým komunikovať. Tieto ľudské vzťahy v tíme boli veľmi dôležité."

Schumacher svoju kariéru prvýkrát ukončil po roku 2006. Svoje rozhodnutie prezentoval v Monze vo chvíli, keď sa o titul intenzívne bil s Fernandom Alonsom. Dúfal, že šport opustí ako majster sveta, ale nepodarilo sa mu to - triumfoval Alonso. Zaujímavé je aj to, že v rovnakom čase odišiel aj Brawn, ktorý sa však o rok neskôr vrátil spolu s Hondou a v priebehu sezóny 2008 s ňou vyvíjal dokonalý monopost. Napokon ho prevádzkoval vo svojom tíme Brawn a za pomoci Jensona Buttona s ním získal titul.

{+t82474}

Tím Brawn GP však existoval len rok a Rossovi sa podarilo predať ho Mercedesu. Tu už začínal skladať "dream team" a pre návrat sa mu podarilo zlanáriť aj Schumiho, ku ktorému posadil Nica Rosberga. Stajňu spoločne budovali a po ich odchode sa to aj prejavilo; Mercedes začal dominovať. Schumi však za tri roky tohto pôsobenia nevybojoval ani jediné víťazstvo a odišiel tak trochu v tieni; dokonca ho pomerne nasilu nahradil Lewis Hamilton.

"Kým jazdil, víťazenie bolo celý jeho život. Nikto, kto s Michaelom spolupracoval, na neho nikdy nemohol povedať ani jedno zlé slovo," pripomenul Brawn, ktorý chápal aj Schumacherovu agresivitu. V mnohých prípadoch bol pre víťazenie schopný spraviť takmer všetko, ibaže to nemôžeme považovať za chybu: "Musel byť taký! Veď práve preto je z neho sedem násobný majster sveta. Ľudia ho buď milovali alebo nenávideli. Tí, ktorí ho nenávideli, videli len to, čo sa dialo na trati. Boli mnohí, ktorí o ňom nemali dobrý názor, ale keď ho spoznali, tak svoj postoj kompletne zmenili."

"V jeho prípade existovali dve stránky: bezohľadný Michael Schumacher ako pretekár a človek za tým všetkým: fantastická a nádherná osobnosť. Ja som mal to šťastie, že som mohol poznať obe stránky. Pre mňa bolo veľkým privilégiom, že som mohol spolupracovať s niekým natoľko talentovaným, ako bol Michael Schumacher. No ešte väčší darček je pre mňa náš osobný vzťah, ktorý sme v priebehu rokov mali. Bolo to výnimočné. Z môjho pohľadu je to, že som mohol spoznať jeho neobyčajnú osobnosť viac, ako všetko ostatné," dodal Ross Brawn.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Michael Schumacher

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac