spravy.sk spravy.sk

Prečo musel Vasseur opustiť Renault?

Renault v stredu predpoludním informoval o skutočnosti, že pozíciu šéfa tímu už po roku pôsobenia v Enstone opustil skúsený a uznávaný Frédéric Vasseur. Vyhlásenie stajne bolo len strohé a v podstate o ničom nehovorilo, no po chvíli sa o slovo prihlásil samotný Vasseur, aby prezentoval aj svoj pohľad.

"Príčina je taká, že na manažérskej úrovni tímu boli príliš rozdielne vízie. Z môjho pohľadu teda v tejto fáze má význam odísť," povedal Vasseur pre Motorsport.com. "A pre tím Renault je v prípade záujmu o úspech v F1 takisto dôležité mať jedného lídra a jednu jedinú cestu. Keď máte dve rozdielne vízie, tak výsledok je taký, že práca v rámci tímu je pomalá."

Francúz sa vraj pre tento krok rozhodol len v priebehu minulého týždňa, aj keď rozhovory s ostatnými vrcholnými predstaviteľmi prebiehali už dlhšie. "Diskutovali sme už aj na konci sezóny, okamžite po Abú Zabí. Pokúšali sme sa nájsť najlepší kompromis a najlepšiu možnú štruktúru organizácie pre rok 2017. Vzal som si jeden či dva týždne voľna a v prvom januárovom týždni som sa rozhodol. Je omnoho lepšie spraviť tak hneď teraz."

Vasseur na druhej strane priznal, že do istej miery je aj smutný. Jeho pracovníci totiž odviedli množstvo úsilia. "Sčasti som frustrovaný, ale na druhej strane cítim aj pozitíva. Spoločne sme v niektorých smeroch odvádzali dobrú robotu: napríklad v z hľadiska zamestnávania nových ľudí, reštrukturalizácie spoločnosti a takisto v traťových operáciách," pripomenul 48-ročný odborník.

"V priebehu minulej sezóny sme sa výrazne zlepšili a v najbližších týždňoch a mesiacoch k nám príde niekoľko silných a kvalitných inžinierov," pokračoval bývalý šéf tímu ART pôsobiaceho v nižších sériách. "Boli tu teda pozitíva. Spolupráca s tisíckou ľudí pracujúcich pre Renault F1 pre mňa bola parádna skúsenosť. Toto je totiž skutočný pretekársky tím a veľmi si vážim spoluprácu s týmito ľuďmi. Frustrácia je však asi taká, ako keď začnete stavať základy nového domu, ale po prvom metri skončíte. Ale to je v poriadku, rozhodol som sa..."

Od Renaultu musíme očakávať napredovanie a v tomto roku by vraj mohol zabojovať o pozície v top 5 konštruktérskeho poradia. "Áno, cieľom je byť v top 5. Podľa mňa je to reálne, pretože naše základy sú momentálne také silné. Do tímu prichádzajú noví ľudia s dobrými skúsenosťami a budeme mať prvé auto postavené špecificky okolo pohonnej jednotky Renaultu. A aj z hľadiska motora dosahujeme dobré pokroky, všetko je na správnej ceste."

"V tejto chvíli je aj tak ťažké vedieť, ako na tom sme a ako na tom budú ostatní. Uvidíme počas testov v Barcelone. Dovtedy je ťažké vytvoriť si nejakú predstavu, no cieľom je byť v top 5," zopakoval Frédéric Vasseur, ktorý sa o svoju budúcnosť podľa vlastných slov neobáva. Najprv si chce dopriať nejaké voľno, oddýchnuť si spolu s rodinou a potom uvidí. "Najskôr chcem normálne ukončiť moju spoluprácu s Renaultom a potom budem uvažovať o budúcnosti. Aj tak mám toho veľmi veľa a nudiť sa nebudem. Musím priznať, že celkovo to bola veľmi dobrá skúsenosť. Veľa som sa toho naučil."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Renault

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac