spravy.sk spravy.sk

Todt: Aj dominancia je súčasťou histórie F1

Liberty Media zaklincovala prevzatie kontroly nad Formulou 1 minulý týždeň, keď z funkcie komerčného šéfa športu po štyroch dekádach zosadila Bernieho Ecclestona, pričom si túto pozíciu rozdelili hneď traja rôzni funkcionári. Prezident Medzinárodnej automobilovej federácie Jean Todt nových majiteľov F1 varuje, že pokračovať v podobne radikálnych zmenách sa im môže vypomstiť.

"Myslím si, že Formula 1 je v súčasnosti skvelá. Minulý rok sme si užívali súboj o titul až do poslednej zákruty a myslím si, že by nebolo správne tvrdiť, že F1 musí byť omnoho lepšia. Potrebujeme šport, ktorý je nepredvídateľný. Možno sa ľudia niekedy sťažujú na dominanciu Mercedesu z posledných rokov, ktorá niektorých možno otravuje, no to je tiež súčasťou histórie F1," povedal Todt na konferencii Sports Business Summit v nemeckom Düsseldorfe.

"Teraz dominuje Mercedes, predtým to bol Red Bull, predtým Ferrari a ešte skôr to bol McLaren, Williams či Lotus - všetko je to súčasťou histórie. Stáva sa to aj v iných športoch, pozrite sa na atletiku či futbal, všade niekto dominuje. Ak chcete túto dominanciu ukončiť, musíte byť lepší. Teraz musíme pogratulovať Mercedesu a dúfať, že ostatní budú schopní urobiť niečo ešte omnoho lepšie," myslí si Francúz.

"Tento rok prichádzajú nové pravidlá a ich cieľom je mať autá s väčším prítlakom a autá, ktoré budú širšie a rýchlejšie. Neviem, čo táto zmena bude znamenať na trati, no podľa môjho názoru musíme počkať nie na testy, ktoré začínajú na konci tohto mesiaca, ale na prvé preteky sezóny na konci marca v Melbourne."

"Očakávania sú veľké a som si istý, že Liberty Media umožní iný prístup cez rôzne nové spôsoby komunikácie, čo pravdepodobne priláka nových fanúšikov. My vo FIA si samozrejme ako regulátori a zákonodarcovia F1 sadneme s novým vedením a tímami a spolu prídeme na víziu budúcnosti, vďaka ktorej tento šport zlepšíme."

Jean Todt a Bernie Ecclestone mali počas svojho pôsobenia vo Formule 1 a pri jej vedení mnoho nezhôd. Bývalý tímový šéf Ferrari napriek tomu verí, že 86-ročný Brit si aj po skončení vo svojej doterajšej funkcii nájde novú príležitosť využiť svoje schopnosti a znalosti.

"Berniemu sa pri Formule 1 veľmi darilo, no teraz je čas na novú kapitolu a dúfam, že Bernie bude mať príležitosť naďalej robiť skvelé veci. Sú tu noví ľudia, ktorí rozhodli, že je čas pretočiť stranu a chcú robiť niečo iné. Keď som skončil vo Ferrari, rozhodol som sa skúsiť kandidovať na šéfa FIA a robiť tak niečo iné. Už teraz dúfam, že Bernie stále má vášeň a stále sa cíti na to, že bude robiť niečo iné, čo bude pre túto spoločnosť prospešné," uzatvára Todt.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Bernie Ecclestone

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac