spravy.sk spravy.sk

Jazdci hlasovali o zavedení svätožiary, momentálne sú tesne proti

Systém ochrany kokpitu s názvom svätožiara sme na monopostoch Formuly 1 mohli vidieť už v nadchádzajúcej sezóne, no tímy sa proti tomu postavili. Zhodli sa však na tom, že dodatočná ochrana kokpitu by na monoposty mala pribudnúť v roku 2018 a podľa Medzinárodnej automobilovej federácie je práve svätožiara v súčasnosti jediným použiteľným riešením.

V priebehu druhej polovice minulého roku si svätožiaru vyskúšali počas piatkových voľných tréningov všetci piloti, ktorí síce neboli stopercentne spokojní, no veľké množstvo z nich sa vo svojich vyjadreniach priklonilo na stranu zvýšenia bezpečnosti. 

Obavy však pretrvávajú, pričom tie hlavné spôsobuje čas, ktorý jazdcovi zaberie opustiť monopost a či by vôbec bolo možné dostať sa z auta vlastnou silou v prípade nehody podobnej tej, ktorá sa stala Fernandovi Alonsovi na VC Austrálie 2016.

Medzinárodná automobilová federácia požiadala minulý mesiac 22 jazdcov o ich definitívny názor a dnes sa začínajú objavovať prvé výsledky tohto prieskumu. Podľa informácií Auto Motor und Sport sa k 1. februáru 2017 k veci vyjadrilo šestnásť jazdcov – siedmi boli proti, piati za a štyria sa nepriklonili na ani jednu stranu.

Zavedenie svätožiary v roku 2018 tak dostáva ďalšiu ranu. FIA však ochranu hlavy celkom nezatracuje, no podľa spomínaného zdroja to nebude čelné sklo, aké navrhoval Red Bull. Pravdepodobne sa bude pracovať na kompletne uzatvorenom kokpite, ale jeho príprava sa do roku 2018 určite nestihne.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Bezpečnosť

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac