spravy.sk spravy.sk

Montezemolo: Marchionne už pochopil, že šport nie je ako burza

Luca Cordero di Montezemolo bol dve desaťročia prezidentom Ferrari, no v závere roku 2014 ho nahradil Sergio Marchionne. Nový líder priniesol s viacerými novými posilami čerstvý vzduch, čo v roku 2015 viedlo k trom víťazstvám, no minulá sezóna bola opäť len akási šedá.

Di Montezemolo má v súčasnosti povinnosti mimo motoristického športu, ale Formulu 1 aj naďalej sleduje. "Preteky musia byť kratšie," povedal v rozhovore pre taliansky denník La Repubblica, z ktorého cituje Speedweek. "Navyše je potrebné zlepšiť komunikáciu, pravidlá musia byť jednoduchšie a musia platiť dlhšie."

"Okrem toho musíme zdôrazňovať koncept, že Formula 1 je šport s bohatou tradíciou na historických európskych tratiach. Skoncujme s nezmyslami ako Kórejská republika alebo India! A USA? To OK, ale maximálne dve podujatia. Musíme sa postarať o to, že diváci budú na okruhy hromadne prúdiť. Žiadny šport totiž bez divákov neprežije."

Talian sa pristavil aj pri Rossovi Brawnovi, ktorý bude jedným z nástupcov Bernieho Ecclestona. "Veľa bude závisieť od toho, aké úlohy mu dajú," skonštatoval. "Je to technik, ktorý je neprestajne vynikajúco pripravený. Rád by som ho videl na pozícii, v ktorej bude zodpovedný za pravidlá a techniku. O F1 vie všetko, ale musia ho aj múdro a chytro využiť. Inak by to bolo asi také, ako keby ste brankársku legendu Dina Zoffa nasadili na ľavom krídle."

Viac do popredia je potrebné vyzdvihnúť aj jazdcov, ktorí si podľa di Montezemola musia vedieť povedať svoj názor. "Na tlačových konferenciách mám vždy pocit, že všetko je dopredu napísané. Všetci jazdci hovoria vždy to isté, teda nič. Ich hodnota išla celkovo nadol. Enzo Ferrari raz povedal, že za úspech vďačíme spolovice autu a z druhej polovice pilotom. Dnes by som povedal, že auto môže za 80 a jazdec za 20 percent. Môžete byť aj superhrdina, no potom príde niekto priemerný a vyhrá len vďaka svojmu nadradenému pretekárskemu stroju."

V posledných rokoch takto vyhrával Mercedes, no teraz nás čaká éra nových pravidiel. "História Formuly 1 ukázala, že vždy, keď prišli veľké zmeny pravidiel, tak sme sa dočkali aj prekvapení. Som zvedavý na tie ďalšie," usmial sa Luca di Montezemolo, ktorý utrúsil pár slov aj k svojmu nástupcovi Sergiovi Marchionnemu: "Je to inteligentný človek, ktorý už pochopil, že šport nie je ako burza. Niektoré vyjadrenia nemajú žiadny vplyv. Teda možno tak negatívny... Dnes sa už vyjadruje o niečo opatrnejšie, čo vnímam ako dobré znamenie."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Luca di Montezemolo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac