spravy.sk spravy.sk

Berniemu mohli nechať nejakú funkciu, myslí si Max Mosley

Spoločnosť Liberty Media dokončila prevzatie Formuly 1 zosadením Bernieho Ecclestona, ktorý tomuto športu vládol štyridsať rokov a následným dosadením nového vedenia. Osemdesiatšesťročný Brit dostal funkciu emeritného šéfa a jeho nástupca Chase Carey je presvedčený, že Ecclestonove skúsenosti môžu ešte veľmi dobre poslúžiť.

Podľa bývalého šéfa FIA Maxa Mosleyho však mohli noví majitelia F1 nájsť pre Bernieho Ecclestona úlohu, kde by mal väčší priamy vplyv na dianie v športe. "Je to ich vec, môžu robiť čo len chcú... Ja si však veľmi dobre pamätám, že Bernieho odbornosťou je vedieť sa vysporiadať s organizátormi, promotérmi a všetkými tými krajinami, rozdielnymi ľuďmi a všetkými možnými vzťahmi."

"Keby som bol na ich mieste, pravdepodobne by som toto nechal fungovať ako doteraz a zameral by som sa radšej na veci, ktoré sa doteraz nerobili, ako napríklad internet, virtuálna realita, interaktívna televízia a všetky tieto veci, ktoré sa teraz stávajú možnými a kde by Formula 1 mohla byť veľkou vecou. Možno však vedia spraviť úplne všetko lepším, musíme počkať a uvidíme," povedal Max Mosley pre Sky Sports.

Medzi kroky, ktoré chce nové vedenie Formuly 1 v prvých rokoch svojho pôsobenia podniknúť patrí aj zmena systému odmien pre tímy. Ten v súčasnosti zvýhodňuje napríklad legendárne Ferrari, ktoré dostáva takpovediac zaplatené len za účasť, čím trpia menšie celky. "Keby som tam bol ja, spravil by som to okamžite," myslí si britský funkcionár.

"Ono je to tak, že Ferrari vždy bude mať viac sponzorov ako ostatné tímy, takže nech dostávajú rovnaký podiel z tých peňazí, ktoré kontrolovať viete, čo sú peniaze FOM (manažmentu Formuly 1, pozn. red.). Tak je to fér. Oni si potom zaobstarajú peniaze navyše z toho, že sú slávni a že majú mnoho sponzorov."

"Základným problémom je, že ak dostávate trikrát toľko peňazí ako ja, potom môžete mať aj väčší motor a obrovskú výhodu. To sa podpisuje na rozdieloch medzi autami a medzi jazdcami. Radšej by som teda bol, keby všetci dostali rovnaké financie, najmúdrejší inžinier by postavil najlepšie auto a najlepší jazdec by jazdil lepšie ako všetci ostatní."

"Toto však nikdy nebude fungovať, pokiaľ budete mať dva alebo tri tímy, ktoré majú omnoho viac peňazí ako všetci ostatní. Mimo iného je to skutočne nefér," uzatvára Mosley.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Bernie Ecclestone

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac