spravy.sk spravy.sk

F1 uvažuje o štandardizovaní viacerých súčiastok, podľa Browna to chce rozpočtový strop

Rozpočty niektorých stajní Formuly 1 sa vyšplhali do astronomických výšok a aj keď sa o tomto "probléme" hovorí už viac ako desaťročie, skresať sa ich nepodarilo. Po roku 2000 nastal obrovský sponzorský boom a peňazí bolo dosť, no keď prišla svetová finančná kríza, spoločnosti ako Toyota, BMW či Honda odmietli ďalej investovať také množstvo zdrojov a šport opustili.

Dnešná situácia je taká, že Mercedes, Ferrari či Red Bull s peniazmi nemajú problém, pričom k tejto trojici možno vieme prirátať aj Renault a čiastočne McLaren. Sčasti solídne je na tom Williams, no stajne ako Force India, Sauber či Haas tých peňazí veľa nemajú a musia obrátiť doslova každé euro. Rozdiely medzi silnými a slabými sa prehlbujú a kompetentní uvažujú o tom, ako tomu zabrániť. S niečím by vraj mohla pomôcť štandardizácia väčšieho počtu súčiastok. Ušetrilo by to peniaze a fanúšik by nič nepostrehol.

"Áno, objavili sa názory, podľa ktorých by sme mali niektoré súčiastky štandardizovať," potvrdil šéf McLarenu Zak Brown pre Autosport. "Tímy však už ukázali, že sú veľmi prešibané a nemyslím si, že kontrolovaním toho, čo je na aute, dokážeme náklady skutočne ustrážiť. Jednoducho nájdeme iné oblasti, dobrý príklad je napríklad veterný tunel: trochu sme ho obmedzili, no na druhej strane totálne vyskočili rozpočty na CFD. Ja si teda nemyslím, že toto vyriešime len štandardizovaním súčiastok."

"Niečo z toho však vieme spraviť, pretože konzument podľa mňa napríklad ani nevie, ako vyzerajú naše závesy v porovnaní s Williamsom. Mám teda pocit, že v záujme zníženia nákladov vieme štandardizovať súčiastky, ktoré sa nestarajú o zlepšenie šou a fanúšikovia ani nerozpoznajú rozdiel. No aj tak si myslím, že potrebujeme rozpočtový strop, čo funguje vo väčšine ostatných športov," dodal Brown.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Pravidlá

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac