spravy.sk spravy.sk

Uplatní sa v motoršporte systém schopný predpovedať nehody? (VIDEO)

Zvyšovanie bezpečnosti v motoristickom športe je nekonečná téma. V priebehu posledných dvadsiatich rokov sa odviedlo množstvo práce, sprísnené boli nárazové testy, modernizovali sa okruhy, vylepšovali sa bariéry a zväčšovali sa výbehové zóny. Momentálne sa hovorí hlavne o zlepšenej ochrane kokpitu, čomu by mohla napomôcť svätožiara či čelné sklo, ale myšlienok je omnoho viac.

Nemecká stránka Motorsport-Total.com priniesla zaujímavý materiál o moderných technológiách, ktoré sú schopné predpovedať nehody. V cestnej premávke sa pri autonómnych autách už využívajú, tak prečo by to nemohlo byť reálne aj v "efjednotke"?

"Vieme, že v minulosti sa zas a zas stali ťažké nehody len preto, lebo sa na trati udiali nepredvídateľné veci. Jedným z príkladov boli minuloročné preteky F3 v Spielbergu," skonštatoval šéf Volkswagenu pre motoristický šport Wolfgang Dürheimer reagujúc na kolíziu Ryana Tvetera s Petrom Lim. Prichádzajúci jazdec v rozvírenom prachu nič nevidel, no ak by existoval potrebný systém, pred nebezpečenstvom by ho dokázal varovať.

"Premyslený informačno-varovný systém na palube našich budúcich pretekárskych strojov by takýmto nehodám dokázal zamedziť," pokračoval Dürheimer, ktorého spoločnosť už pracuje na niečom podobnom. "Napríklad blikajúce svetielko v kokpite by mohlo značiť, že sa oplatí na chvíľu zvoľniť, pretože za horizontom, zákrutou alebo vo vodnej triešti sa mohla zrodiť nehoda."

Vývoj napreduje míľovými krokmi a takéto systémy podľa všetkého môžeme očakávať už v najbližších rokoch. "Určite zažijeme, že pretekárske stroje budú na trati vybavené aj takýmto systémom. Okrem toho bude takto prepojené aj vedenie pretekov s vodičom safety caru a so všetkými traťovými komisármi na jednotlivých stanovištiach. Týmto spôsobom dokážeme bezpečnosť opäť o niečo zvýšiť," dodal nemecký odborník.

Prikladáme aj video z autonómnej Tesly, ktoré pred niekoľkými týždňami obletelo svet. Systém veľmi dobre vyhodnotil situáciu na ceste a auto spomalilo. Vodič by v danej situácii sotva dokázal reagovať.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Technika

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac