spravy.sk spravy.sk

Bolo by možné, aby jeden jazdec prešiel všetkými tímami F1?

Vo Formule 1 v súčasnosti je hneď niekoľko jazdcov, pri ktorých mnohí uvažujú nad tým, čo by dokázali v lepšom aute alebo či by boli ich jazdecké schopnosti rovnako pozoruhodné aj v prípade, že by sedeli napríklad v monoposte Sauberu.

Na podnet od fanúšika sa aj technický expert Autosportu Gary Anderson zamyslel nad tým, či by teoreticky bolo možné spraviť z F1 seriál, v ktorom by jazdci dostali šancu raz či dvakrát za sezónu súťažiť vo farbách každého z tímov. Zmluvne viazaní by boli priamo s F1 a to, kde budú počas ktorých pretekov pôsobiť by sa rozhodlo pomocou lotérie.

„Určite to je zaujímavý nápad, o ktorom sa oplatí diskutovať. Obávam sa však toho, že ako väčšina podobných nápadov by to bolo videné ako niečo, čo by zmenilo DNA Formuly 1, ktorú poznáme dnes. Bolo by však super vidieť, ako Hamilton zvládne víkend v Sauberi či Ericsson víkend vo Ferrari. Rovnako by to znamenalo, že jazdecký titul by skutočne vyhral najlepší jazdec a nielen ten, čo má najlepšie auto, pričom konštruktérsky šampionát by stále vyhrávalo najlepšie auto.“

Podobný nápad mal aj Max Mosley v čase, keď bol prezidentom Medzinárodnej automobilovej federácie, pripomína Anderson. „Veľa by sa muselo prispôsobiť – napríklad jazdecké miesto by muselo byť nalinkované tak, aby si svoje sedačky mohli prenášať z auta do auta. Najlepšie by bolo, keby aj volant a pedále boli rovnaké. Toto sú však len maličkosti slúžiace na to, aby sa jazdec cítil ako doma a bol schopný sa sústrediť na svoj výkon.“

„Čim viac nad tým uvažujem, tým viac sa mi to páči,“ priznáva Brit. „Prakticky, keby Liberty vytiahla svoju šekovú knižku a dala jazdcom ponuku, ktorú nemôžu odmietnuť, mohlo by sa to stať. To by však museli súhlasiť tímy, pretože oni si zarábajú skrz konštruktérsky šampionát. Znie to ako šialený nápad, no keď si spomenieme na to, že každý chce vidieť jazdcov v rôznych situáciách a v rôznych tímoch naprieč celým štartovým roštom a to, aby boli poriadne otestovaní, oplatí sa nad tým premýšľať,“ uzatvára Gary Anderson.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Gary Anderson

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac