spravy.sk spravy.sk

Analýza: Bernie Ecclestone vs Liberty Media - aký je recept na úspech?

V závere minulého roku prišli na scénu noví majitelia Formuly 1 zo spoločnosti Liberty Media, ktorí okamžite vyslali svojho zástupcu Chasa Careyho. Ten situáciu niekoľko mesiacov monitoroval, aby následne oznámil dohodu s bývalým expertom ESPN Seanom Bratchesom a technickým odborníkom F1 Rossom Brawnom. Práve táto trojica napokon nahradila odchádzajúceho Bernieho Ecclestona.

"Tímy, jazdci, promotéri, televízie, každý jeden detail, každá jedna tehlička v tomto biznise bola položená práve ním," uviedol na margo Ecclestona vo svojom blogu bývalý pretekár Stefan Johansson, podľa ktorého bol Bernie akýmsi starým otcom Formuly 1. "Neviem si spomenúť na nikoho z padoku, kto tu bol ešte pred Berniem. Bude veľmi zaujímavé sledovať, čo sa teraz stane."

"Osobne si myslím, že ľudia z Liberty si mali Bernieho ponechať ešte pár rokov, ešte sa niečomu priučiť a naštudovať, ako sa veci robili. Nie len tak všetko stopnúť a okamžite začať s čistým štítom. Ak by som ja mal príležitosť pracovať po boku jedného z najlepších 'dohadovačov' zmlúv histórie - a nielen v F1, ale všeobecne - určite by som tú príležitosť využil. Vždy ide o detaily a Mr. E bol jediný v tejto organizácii, kto mal intímne vedomosti o každom malom detaile. Budú mať čo robiť, aby ho nahradili," skonštatoval Švéd.

Veľa sa hovorí o tom, čo všetko je potrebné zmeniť. "Ale ja si nemyslím, že niekto má správnu odpoveď na to, či treba robiť na digitálnej, športovej či komerčnej stránke. Aká je odpoveď na všetko? Možno je ľahké rozpoznať, čo je zlé, ale napraviť to je už niečo iné. A práve to je kritické pri napredovaní. Ľudí v spoločnosti Liberty Media nepodceňujem. Vo všetkom, čo robili, boli mimoriadne úspešní. No a navyše boli dosť šikovní na to, aby sa obklopili dobrými ľuďmi... človek by teda veril tomu, že padnú tie správne rozhodnutia."

"Formula 1 je však v takom štádiu, že ak padnú v dôležitých oblastiach ešte dve či tri zlé rozhodnutia, tak neviem ako dlho ešte bude pre fanúšikov zaujímavá alebo relevantná. No a v tom prípade aj pre tímy. Okrem továrenských stajní sú všetky tímy finančne na limite," upozornil Stefan Johansson. "Teraz nás čakajú nové pravidlá a náklady tým pádom určite nepôjdu nadol. Pravdepodobne opäť porastú, pretože všetky tímy musia z hľadiska šasi začať s čistým hárkom papiera."

Rodák z Växjö pripomenul aj hlavný problém súčasnosti, ktorým je veľké množstvo športovej ponuky. V minulosti ľudia podľa neho bez problémov sedeli dve či tri hodiny a pozerali svoje obľúbené podujatie, pretože to bolo často to jediné, čo práve mohli robiť. Dnes je toho neskutočné množstvo a fanúšik si vyberie len to najatraktívnejšie.

Z hľadiska porovnania veľkej ceny F1 so Super Bowlom, ako to chce Chase Carey, vnímal Johansson všetko pokojne. Motoristické preteky ako Indy500, 24-hodinovka v Le Mans či VC Monaka sú podľa neho už dnes na takejto úrovni. A aj niekoľko ďalších veľkých cien, kde mesto ožíva už zopár dní pred podujatím a vládne v ňom doslova festivalová nálada. Hovoriť by sme mohli o Montreale i Singapure, ale fanúšikov strhla napríklad aj Veľká cena Mexika.

"Ide tu aj o umiestnenie okruhu. Ten musí byť vo veľkom meste, resp. v jeho úplnej blízkosti," skonštatoval Stefan Johansson. "Keď však musíte cestovať hodinu, prípadne aj viac, resp. hotely okolo trate sú rozmiestnené v okruhu 160 kilometrov, tak ťažko dosiahnete takú atmosféru ako na Super Bowle. Nemá to totiž svoje centrum. Tento problém má množstvo podujatí akéhokoľvek pretekárskeho kalendára..."

Absolvent 79 veľkých cien okrem toho pripomenul, že demokracia sa vo vedení podujatí z oblasti motoršportu nenosí. "Keď sa pozriete na ktorýkoľvek šampionát, ktorý bol vedený demokraticky, tak zlyhal. A podľa mňa to platí o väčšine športov," zdôraznil šesťdesiatnik, podľa ktorého v tomto športe každý hladí len na vlastné záujmy a na ich presadzovanie: "Najlepšie bude použiť slávny výrok Rona Dennisa, keď do športu v 80. rokoch prišiel Eddie Jordan: 'Vitaj v Klube piraní'. Od toho okamihu sa nič nezmenilo a presne toto by mali očakávať."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac