spravy.sk spravy.sk

Damon Hill: Dominancia F1 neprospieva. Ako to však riešiť?

V minulej sezóne vyhral majstrovský Mercedes všetky podujatia okrem VC Španielska a VC Malajzie, pričom od nástupu éry hybridných turbomotorov v roku 2014 sa z víťazstva netešili len osemkrát. Dominancia tímu z Brackley je viac ako jasná a podľa mnohých je pri súčasnom nastavení systému pre iné stajne takmer nemožné ich dobehnúť.

„Ak dáte ľuďom dizajnérsku výzvu, budú na nej pracovať šesť mesiacov a potom vyprodukujú to, čo navrhli. Keď to nastane, jeden z nich môže byť omnoho lepší ako ostatní a tí potom majú počas sezóny byť schopní ho dobehnúť. To však nie je možné a vo Formule 1 musí existovať spôsob, ako tú stratu vyrovnať,“ hovorí Damon Hill, ktorého cituje magazín Newsweek.

„Nechcete obmedziť inováciu, pretože to je súčasťou toho, čo robí tento šport atraktívnym. Ľudia majú radi tú dizajnérsku šikovnosť, no musí existovať spôsob, ako sa po ukážke tej dominancie môže rozdelenie síl vyrovnať,“ myslí si Hill.

Napriek dominancii jedného tímu bol súboj o titul šampióna medzi jazdcami otvorený až do skončenia sezóny, aj keď prebiehal medzi tímovými kolegami Lewisom Hamiltonom a Nicom Rosbergom. Podľa majstra sveta z roku 1996 je dôležité, aby kráľovskej kategórii motoristického športu nedominoval jediný jazdec. „Je skvelé vidieť dvoch tímových kolegov bojovať proti sebe.“

„Takže McLaren pokojne mohol vyhrať pätnásť či šestnásť podujatí so Sennom a Prostom a nám to bolo jedno, pretože to bolo ako sledovať Nadala s Federerom. Dvaja rivali sú dobrí pre každý jeden šport, pretože z toho plynie zábava – ak však máme jedného dominujúceho jazdca, čo sa stalo počas éry Michaela Schumachera, športu to ubližuje a preto sa tejto situácii musíme vyhýbať.“

„Ako to dosiahneme? To je jeden z večných problémov Formuly 1 a zatiaľ nikto neprišiel s funkčným riešením,“ povzdychol si Damon Hill.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Damon Hill

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac