spravy.sk spravy.sk

Vandoorne: Dokončenie pretekov je pre nás povzbudením

Stoffel Vandoorne vo svojom stĺpčeku na Motorsport.com hodnotí Veľkú cenu Ruska, ktorá sa začala výmenou turba a jednotky MGU-H, čo mladému Belgičanovi vynieslo stratu pätnástich pozícií na štarte.

Po januárovom vyhlásení Hondy o kompletnom redizajne pohonnej jednotky sa vynorili mnohé obavy týkajúce sa spoľahlivosti nového agregátu, ktoré sa ukázali ako opodstatnené. Aj preto je každé dokončenie pretekov pre McLaren-Hondu krokom vpred.

"To, že sme prešli cieľom je pre mňa a celý tím povzbudzujúce, aj keď, prirodzene, naše ciele sú oveľa vyššie," píše Vandoorne. "V našej situácii je dokončenie pretekov pozitívom. Bez väčších ťažkostí sa nám podarilo skončiť na štrnástom mieste. Množstvo najazdených kilometrov a získaných dát bude kľúčové. Fernandovo odstúpenie nám však pripomína, že máme pred sebou veľa práce hlavne po stránke spoľahlivosti."

Hoci počas prvého dňa bahrajnských testov McLaren kvôli technickým problémom odjazdil len 17 kôl, v druhej časti získali množstvo cenných dát a do Ruska prichádzali s vyhliadkou na lepší výsledok.

McLaren

"Druhý deň testov bol po stránke spoľahlivosti najlepším dňom tohto roku, takže sme verili, že by sme to mohli zopakovať aj v Soči," nádejal sa Vandoorne pre Motorsport.com. "Nanešťastie sme boli nútení vymeniť pohonnú jednotku a už v tom momente sme vedeli, že budeme štartovať z konca štartového poľa. To sa podpísalo aj na našom programe - sústredili sme sa viac na preteky ako na kvalifikáciu."

Ani s autom nastaveným na nedeľu sa však nepodarilo získať dostatočne veľkú výkonnostnú výhodu, aby McLaren skončil na lepšom ako štrnástom mieste. "Štart do pretekov som mal celkom dobrý. Ešte pred prvým brzdením som získal niekoľko pozícií. Tam som sa musel vyhnúť kolízií Jolyona Palmera a Romaina Grosjeana. Za návrat na trať nepovoleným spôsobom som nakoniec dostal päťsekundový trest. V prvej fáze pretekov sme boli pomerne konkurencieschopní, darilo sa nám nasledovať Williams, Toro Rosso aj Haas. Od momentu, kedy sme začali šetriť palivo sa však naša strata začala navyšovať. Vieme, že náš balík nie je dosť silný," priznal Stoffel Vandoorne.

Vandoorne na záver vyjadril vieru v zlepšenie výkonnostnej stránky auta, ktoré má na konkurentov strácať predovšetkým na rovinkách. V Španielsku sa McLaren chystá priniesť nové aerodynamické súčiastky a vylepšenia sa očakávajú aj v motorovej oblasti.

McLaren

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac