spravy.sk spravy.sk

Newey podporuje koncept štítu, vraj je lepší ako svätožiara

Popredný predstaviteľ Red Bullu Adrian Newey uprednostňuje ochranu kokpitu prostredníctvom tzv. štítu, ktorému dáva prednosť pred systémom 'halo'. Sezóna 2018 sa neúprosne blíži a tímy by mali podľa neho začať pracovať na zahrnutí tohto zariadenia do dizajnu.

Po tom, čo tímy štartového poľa v minulom roku podporili systém zvaný halo, bolo zariadenie navrhnuté ako preferovaná metóda FIA s cieľom zavedenia už v budúcej sezóne. „Svätožiara“ bola postupne nasadzovaná a testovaná hlavne v piatkových tréningoch. 

Newey, ktorého tím vynašiel v minulom roku „Aeroscreen“ [ďalší návrh ochrany kokpitu] povedal, že by bol rád, ak by bol štít nasadzovaný už v budúcej sezóne, pokiaľ by sa neobjavili problémy s výhľadom alebo iné nedostatky.

„Som si istý, že je to lepšie riešenie ako svätožiara,“ uviedol Newey pre Autosport.com. „Myslím si, že prvá vec, ktorú by sme mali skontrolovať, je výhľad, aby sme zistili, či je to realizovateľné. Ak bude viditeľné skreslenie, tak to samozrejme nebude uskutočniteľné. Nuž a nemyslím si, že potom by sme boli veľmi ďaleko od uzatvoreného kokpitu. Rok 2018 sa však blíži veľmi rýchlo a času je málo."

Newey okrem iného navrhuje aj znižovať riziko v spojení so stratou kolies a iných častí monopostu a nezameriavať sa len na ochranu kokpitu.

„Viem, že môžeme minimalizovať aj riziko týkajúce sa lietajúcich kolies či úlomkov. Upevňovacie systémy kolies nie sú v súčasnosti stopercentné, pretože sem tam ešte môžeme vidieť aj uvoľnené kolesá,“ zdôraznil odborník na aerodynamiku.

"IndyCar už takto upevnilo aj predné krídlo, nosovú časť, zadné krídlo a podobne. Z môjho pohľadu sa to zdá byť ako dobré prechodné riešenie. Tiež sme to takto navrhli, ale zatiaľ sa v tomto smere veľa neudialo. Myslím si, že všetko to bude predmetom diskusií,“ dodal bývalý zamestnanec McLarenu či Williamsu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac