spravy.sk spravy.sk

Johansson nechápe prečo Mercedes a Red Bull tak odignorovali testy pneumatík

Ferrari bolo v Monaku dominantné a ukázalo, že sa neustále zlepšuje. Mercedes, najväčší konkurent talianskeho tímu, naopak stagnuje a začína zaostávať.

Bývalý pretekár Stefan Johansson vo svojom blogu opätovne poukázal na to, aké dôležité bolo vývojové testovanie pre Pirelli. V tom odjazdili oficiálni jazdci Scuderie oveľa viac, ako ich súperi, čo sa podľa neho odrazilo aj na celkovej výkonnosti. Ferrari je v práci s pneumatikami bezkonkurenčné, zatiaľ čo Mercedes má problémy so zahriatím, či rýchlym opotrebovaním.

„Je jasné, že práve teraz je to všetko o pneumatikách. Opäť som pobúrený tým, že tímy ako Red Bull a Mercedes nenasadzovali svojich stálych pilotov počas celého testovania. Ako môžete dať priestor juniorskému jazdcovi počas najdôležitejších testov roka?“ dôrazne sa opýtal 60-ročný Švéd.

„Počas testovacích dní ste prísne obmedzení, pričom pneumatiky sú najdôležitejším komponentom, ktorý máte. Väčšinu nastavení motora a podvozku môžete simulovať a dostať sa na požadovanú úroveň. Pneumatiky sú však oveľa citlivejšie ako čokoľvek iné, sú premenlivé a stále sa menia kvôli traťovému povrchu a podmienkam. Čo je pre jazdcov také dôležité, že sa nemôžu zúčastniť tých desať dní testovania?,“ poznamenal bývalý pretekár McLarenu, Ferrari či Ligieru.

„Nie je pochýb, že pomoc, ktorú poskytol Vettel Pirelli, je priamo prenášaná do pneumatík na autách Ferrari. Samozrejme, že [pneumatiky] budú Ferrari vyhovovať, pretože Vettel bol ten, kto im dal názorové vstupy! Ako môžete od sedemnásť- či osemnásťročného jazdca Formuly 3 očakávať, aby zistil, čo sa s pneumatikou deje? Podľa môjho názoru je to poburujúce a neospravedlniteľné,“ dodal Stefan Johansson.


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac