spravy.sk spravy.sk

Leclerc: Strach? Nie, ten neexistuje.

Ferrari má vo svojom kádri vyrastajúcu hviezdu. Úradujúci šampión F3 a jasný líder aktuálnej sezóny F2 Charles Leclerc sa presadzuje čoraz výraznejšie a jednoznačne mieri do Formuly 1. Nie je vylúčené, že sa tak stane už v budúcom roku, pretože Ferrari jedného zo svojich mladíkov dosadí do tímu Sauber. Nuž a bude to buď Leclerc alebo Antonio Giovinazzi.

Devätnásťročný Monačan získal v tomto roku šesť pole positions a nebyť maďarskej diskvalifikácie, mal by ich všetkých sedem. Na svojom konte má okrem toho aj päť víťazstiev a náskok pred Oliverom Rowlandom predstavuje 50 bodov. Je na najlepšej ceste napodobniť Nica Hülkenberga, ktorý v roku 2009 v tejto sérii - vtedy označovanej ešte ako GP2 - triumfoval takisto ako nováčik.

"My ako Monačania sa navzájom takmer všetci poznáme a je fajn vyrastať v takomto type prostredia," povedal Leclerc, ktorého slová cituje oficiálna stránka Formuly 1. "Pri pohľade zvonku si človek možno myslí, že v Monaku sa žije v lesku a žiare, ale ono to tak celkom neplatí. V zime to tam napríklad môže byť dosť nuda, ale neexistuje žiadne iné miesto na svete, kde je Formula 1 takou výraznou súčasťou života."

Súčasťou monackých uličiek sú aj zvodidlá a obrubníky, čo môže mladých chlapcov lákať. Leclerc však motoršport má aj v krvi, pretože jeho otec v 90. rokoch súťažil v F3 a neviedol si zle.

"Vždy mi hovoril o Sennovi, takže som vyrastal v nasýtení tejto legendy, z ktorej bol napokon môj hrdina. Jeho monacké kvalifikačné kolá som sledoval veľmi často a vďaka ním som ho videl jazdiť na uliciach, po ktorých som prechádzal každý deň. Keď tu získate pole position a odjazdíte perfektné kolo, tak je to to najlepšie. Dodá vám to neuveriteľné vzrušenie."

Vráťme sa však k aktuálnym úspechom talentovaného pretekára; niečo podobné, ako je spomínaných šesť kvalifikačných víťazstiev v rade, má na svojom konte len Stoffel Vandoorne. Iní bývalí šampióni tejto série ako Nico Rosberg, Romain Grosjean či Timo Glock to v GP2 zvládli maximálne dvakrát.

"Moje výsledky boli v prvej časti sezóny lepšie, ako som očakával a rozhodne nás to veľmi teší," skonštatoval Charles Leclerc. "Skutočnosť, že svoje meno vidím častejšie v médiách a je spájané s Formulou 1 či Ferrari je príjemná, ale nedostáva ma pod dodatočný tlak. Koncentrujem sa na to, čo ešte musím odviesť s Premou (jeho súčasný tím v F2, pozn. red.). Zamýšľanie sa nad mojou budúcnosťou prenechávam iným."

Ferrari

Tými "inými" sú skúsený manažér Nicolas Todt a súčasne Jazdecká akadémia Ferrari (FDA), ktorú vedie Massimo Rivola. 

"Byť súčasťou organizácie ako FDA je veľmi dôležité, pretože Formula 1 je akýmsi uzatvoreným svetom," pokračoval Leclerc. "Z hľadiska fyzickej i mentálnej prípravy mi poskytujú úžasnú podporu. Okrem toho mám pravidelný prístup na neuveriteľný simulátor Scuderie, čo je pre mladíka ideálny spôsob zlepšovania techniky a súčasne to ponúka najlepšiu možnú prípravu na každé preteky."

Leclerca s Maranellom spája aj skutočnosť, že jeho niekdajší najlepší kamarát Jules Bianchi bol takisto členom FDA. Charles totiž s pretekárskym športom začínal vo veku päť rokov na motokárovej trati patriacej Julesovmu otcovi Philippemu.

"Otcovi som musel povedať, že mi nie je dobre, vďaka čomu som nemusel ísť do školy. Nuž a následne som spolu s Julesom išiel na motokárovú trať v Brignoles. Keď som sa potom vrátil domov, tak som povedal, že raz budem pretekárom," usmial sa Leclerc. "Neexistuje ani deň, kedy by som nemyslel na to, čo chcem dosiahnuť. Vždy tomu dávam sto percent. Formula 1 je môj sen a môj cieľ. Robím všetko, čo je v mojich silách, aby sa to podarilo."

Charles Leclerc to má ťažké, pretože po najlepšom kamarátovi Julesovi Bianchim prišiel v júni tohto roku aj o otca Herva. Stratil teda dvoch najdôležitejších ľudí, ktorí ho viedli na ceste motoršportu. Avšak len tri dni po otcovej smrti sa mu v Baku podarilo získať pole position a konkurencii naložil celých šesť desatín sekundy! O deň neskôr vybojoval víťazstvo a v nedeľu sa potom v druhých pretekoch prepracoval z ôsmeho miesta na konečné druhé.

"Cítim sa byť silnejší a v poslednej dobe som výrazne vyzrel. Dosť mi pomohli psychológovia vo FDA, vďaka ktorým som si uvedomil, aká dôležitá je mentálna sila - a hlavne na pozícii pretekára. Dnes som sebavedomejší. Pretekársky šport je najväčšia vec v mojom živote, ale existujú aj iné veci okolo mňa, pričom z nich sa mi musí podariť načerpať ešte viac energie."

"A strach? Nie, ten neexistuje. Ani po Julesovej nehode zo Suzuky som o svojej budúcnosti ani trochu nepochyboval. Viem, že nebezpečenstvo je súčasťou pretekárskeho športu, ale keď som v kokpite, tak cítim len nával adrenalínu a nikdy som ani jeden meter neodjazdil s tým, že by som sa bál nejakej možnej udalosti," dodal Charles Leclerc.

Twitter

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Charles Leclerc

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac