spravy.sk spravy.sk

Okruhová verzia Valkyrie vraj bude na úrovni F1 a LMP1

Adrian Newey v spolupráci so spoločnosťou Aston Martin už dlhšie pripravuje hyperauto označené ako Valkyrie. Celkovo má byť k dispozícii 150 cestných a 25 okruhových verzií, pričom tie neskôr spomínané sa budú volať Aston Martin Valkyrie AMR Pro.

Angličanovi dlhodobo nevoňala zviazanosť, ktorá mu v F1 neumožňuje dostatočnú slobodu. Aj preto chce svoje dizajnérske vlohy naplno realizovať v oblasti, kde ho nikto ničím nebrzdí. 

Aktuálne informácie hovoria o tom, že verzia AMR Pro bude mať k dispozícii výkonnejšiu verziu motora Cosworth V12, ktorý je stavaný špeciálne na zákazku, nuž a bude mať aj lepšiu aerodynamiku a väčšie predné či zadné krídla. Mala by byť o niečo ľahšia, mala by mať kvalitnejšie brzdy a pretekárske pneumatiky špecifikácie LMP1, vďaka čomu sa v zákrutách očakávajú preťaženia až na úrovni 3,3G a maximálka niekde v oblasti 400 km/h.

Podľa simulácií Red Bullu dokáže Valkyrie AMR Pro podávať také výkony, ktoré budú konkurovať autám F1 a LMP1. Vlastniť takéto okruhové monštrum teda bude skutočná paráda.

"Aj keď je auto obdarené výnimočným výkonom, z môjho pohľadu bolo vždy životne dôležité, aby Valkyrie fungovala dobre aj ako skutočné cestné auto," povedal Adrian Newey. "Tu už pochopiteľne prichádzajú aj určité obmedzenia. Avšak pri traťovej verzii Valkyrie AMR Pro sme mali slobodu extrémnej evolúcie absolútne bez ústupkov."

"Zatiaľ čo sú základné elementy verzií pre cestu a okruh rovnaké, tak každý aspekt AMR Pro - aerodynamika, šasi, pohonné ústrojenstvo i váha - boli optimalizované tak, aby značne posunuli výkonnostné možnosti. Auto ponúka takú úroveň traťového výkonu, ktorá je značne za tým, čo ponúkali ktorékoľvek doterajšie dvojsedadlové autá so zatvorenou strechou," skonštatoval Angličan.

Podľa výkonného riaditeľa Aston Martinu Andyho Palmera stanoví toto auto nové limity po stránke výkonu, inžinierstva i technológie a tým pádom bude v pravom zmysle slova "hyperautom", pričom pri okruhovej verzii budú limity ešte ďalej.

Dodajme, že Aston Martin Valkyrie AMR Pro sa k svojim zákazníkom dostane v roku 2020. "Problém" je len v tom, že všetkých 25 kusov je už teraz predaných. Všetci títo šťastlivci súčasne získajú prístup do tréningových zariadení Red Bullu, budú môcť jazdiť na tímovom simulátore a dostanú sa aj k špecializovaným programom zameraným na zlepšenie fyzickej pripravenosti.

Aston Martin a Red Bull okrem toho pripravujú aj niekoľko podujatí, na ktorých si zákazníci budú môcť preveriť absolútne limity svojich nových miláčikov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac