spravy.sk spravy.sk

Wolff: V10 by oproti dnešným motorom nemali žiadnu šancu

Šéf Mercedesu porovnal súčasné monoposty s tými, ktoré sme vo Formule 1 vídali pred rokom 2014 a dospel k záveru, že šport by mal hľadieť do budúcnosti. Nové motory obhajuje, nepáči sa mu len ich zvuk.

Od začiatku hybridnej éry sa na nové pohonné jednotky zbiera kritika azda z každej strany. Technika je podľa mnohých príliš komplikovaná, drahá, nezaujímavá a divákom navyše neponúka ten správny akustický zážitok.

"Musíte sa pozerať do budúcnosti," povedal v rozhovore so Sky Sports F1 Toto Wolff. "Máme najefektívnejšie motory, pretože spotrebujeme len sto kíl paliva, a aj tak máme viac výkonu ako staršie osem či desaťvalcové motory."

Podľa očakávaní odborníkov by sme tento rok mali prvýkrát pokoriť hranicu 1000 koní. Technický pokrok sa zastaviť nedá. "Myslím si, že len glorifikujete minulosť. Formula 1 bola vždy kráľovnou motoršportu a využívala sa v nej tá najlepšia technológia. Je to súťaž najlepších pilotov a najlepších áut. Keby sme však oproti sebe postavili súčasné autá a autá s motormi V8 či V10, tak tie terajšie by ich sfúkli."

Časy na kolo sú jedna vec, divácky zážitok však druhá. "Súhlasím, že zvuk nie je príliš dobrý," dodáva Wolff. "Preto od roku 2021 by sme mali zvýšiť otáčky a popracovať na výfukových potrubiach."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Toto Wolff

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac