spravy.sk spravy.sk

Pat Symonds: So Schumim sme si rozumeli aj bez slov

Býva veľmi dôležité, aby na pracovisku fungovala chémia. A v športe to platí dvojnásobne. Na spoluprácu s Michaelom Schumacherom a na jeho roky v Benettone si zaspomínal Pat Symonds.

Symonds má už 64 rokov a považuje sa za formulového veterána. Na začiatku 80-tych rokov sa spoločne s Tedom Tolemanom vyšplhali z Formule 2 do kráľovskej triedy motoršportu. Toleman neskôr prešiel transformáciou na Benetton. V týchto časoch v tíme pôsobil aj legendárny Michael Schumacher, ktorého pretekovým inžinierom bol práve Pat Symonds.

Z Benettonu sa neskôr stal Renault a Symonds stál aj pri dvojici titulov Fernanda Alonsa. Dnes je z neho technický expert pre britskú stanicu Sky Sports.

"Dobrý pretekový inžinier by mal byť schopný pracovať s akýmkoľvek pilotom. To je azda schopnosť, ktorou sa vyznačujú nadpriemerní inžinieri," cituje Symondsove slová nemecký Speedweek. "Fascinuje ma, ako medzi sebou komunikujú pretekár a inžinier, pretože by sa nemali príliš zbližovať. Vysvetlím: Musíte si byť dosť blízki na to, aby ste takmer dokázali uhádnuť, na čo ten druhý myslí. Napríklad, keď som pracoval s Michaelom Schumacherom, dosiahli sme túto hranicu porozumenia takmer bez slov. Akoby sme si myšlienky posielali telepaticky."

"Ale pre pretekového inžiniera je veľmi dôležité si pamätať, že pracuje pre tím, nie pre pilota. Jazdec je len ďalším členom tímu," zdôrazňuje Symonds a v zápätí pokračuje: "Inžinieri sú veľmi logicky založení ľudia, ktorí chcú veci robiť istým štýlom a vždy kvalitne. Preto majú radšej prácu s pilotmi, ktorí myslia podobne. Ak sa musíte navyše vyrovnávať s talianskym temperamentom, nie je to ľahké. Ale dobrý inžinier sa prispôsobí."

Symonds počas svojej kariéry pracoval s mnohými veľkými menami - Ayrton Senna, Fernando Alonso či Michael Schumacher. Brit má však jasno v tom, kto z nich vyčnieval.

"Jednoznačne Michael Schumacher," rázne odpovedá vyštudovaný aerodynamik. "Mal som tú česť pracovať s mimoriadnymi pilotmi, majstrami sveta a s jazdcami, ktorí sa šampiónmi ešte len mali stať. Ale zo všetkých pilotov, s ktorými som za tých 40 rokov pracoval, mi je Michael Schumacher najbližší. Mali sme znamenitý vzťah - nielen po profesionálnej, ale aj po osobnej stránke. V Benettone sme k sebe prirástli."

"Michaelov zmysel pre detail nemal obdobu," pokračuje vo svojom rozprávaní Symonds. "Zhmotnil moju ideu neustáleho zlepšovania sa. Nik pred ním to tak konzistentne nerobil, a aj ja som si to prisvojil. Kládli sme veľký dôraz na tie najmenšie detaily, len aby sme získali nejaký čas k dobru. Práca s ním bola snom. Bol neskutočný - jeho logické myslenie, odhodlanie, pracovná morálka, inteligencia i schopnosť jazdiť extrémne rýchlo."

Rodák z Bedfordu si všímal aj jeho vzťahy: "Aj s ľudmi to vedel. Bol to jeden z najmilších chlapíkov, akých som v tomto športe stretol. Na jeho zamestnancoch mu veľmi záležalo, každého poznal. Keby býval v mojom okolí, určite by bol mojím najlepším priateľom."

"Zažil som len dvoch pilotov, ktorí dokázali tím zjednotiť tak, akoby šlo o jedného muža - boli to Michael Schumacher a Mark Webber. Sú to také jedinečné osobnosti, že ich mal každý rád. Zamestnanci sa šli potrhať, aby im pomohli. Fernando Alonso bol tiež skvelý líder, pretože ho každý rešpektoval, ale nebol taký inšpiratívny ako Michael," dodal Symonds.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Michael Schumacher

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac