spravy.sk spravy.sk

Newey: Potom, čo mi Ferrari dalo ponuku, som veru zažil pár bezsenných nocí

Adrian Newey počas svojej kariéry dostal niekoľko ponúk zo strany Scuderie. Ani jednu síce neprijal, ale nad tou poslednou veľmi dlho uvažoval.

Po štyroch tituloch s Red Bullom nastal v rakúskom tíme výkonnostný prepad. Najväčším problémom bola pohonná jednotka Renaultu, ktorá výrazne strácala na víťazný Mercedes. V tom čase sa o služby Adriana Newey začalo zaujímať Ferrari. Ak by ponuku prijal, je možné, že Fernando Alonso by sa rozhodol ešte v Scuderii zotrvať a Sebastian Vettel by si hľadal miesto niekde inde.

Newey pomohol získať tituly Williamsu, McLarenu a Red Bullu. V najúspešnejšej stajni Formule 1 však nikdy nepracoval.

V interview so Sky Sports však priznal, že ponúk bolo dosť. "Stalo sa tak trikrát. Najskôr v časoch, keď som ešte pracoval v IndyCar a Ferrari sa tiež rozhodlo postaviť auto. Ponúkli mi pozíciu hlavného dizajnéra, ale nepovažoval som to za správne rozhodnutie, tak som odmietol."

"Potom prišlo niečo oveľa serióznejšie," spomína Newey. "Jean Todt ma zavolal, či by som sa v roku 1996 nestal ich technickým riaditeľom. Mal som ponuky od Williamsu, McLarenu alebo Ferrari. Dlho som nad tým premýšľal, ale mal som rodinu, tak som sa rozhodol zostať vo Veľkej Británii."

Nebyť odmietnutia Ferrari, Ross Brawn by sa nikdy nemusel do Scuderie dostať. V roku 1997 sa totiž technickým riaditeľom talianskej stajne stal práve Brawn.

Najatraktívnejšia ponuka však prišla v roku 2014. Newey vo svojej novej knihe How To Build A Car vysvetľuje, že Ferrari mu sľúbilo "život v štýle filmovej hviezdy" a až "smiešne vysokú" finančnú odmenu. Jeho plat by sa v porovnaní s tým v Red Bulle zdvojnásobil.

"Začalo byť zrejmé, že Renault na Mercedes výrazne stráca a do istej miery aj na Ferrari. Navyše, vyriešenie problému bolo v nedohľadne. Renault nevyzeral, že by chcel do riešenia výraznejšie zainvestovať, čo nás deprimovalo a trápilo," prezradil najlepší aerodynamik Formuly 1. "Bola to ťažká situácia. Nechcel som z Red Bullu odísť, pretože som sa tam cítil ako doma a bol som s ním už od začiatku. Pomohol som ho vystavať z popola Jaguaru až na to, čím je dnes. Nechcel som teda odísť, ale zároveň som nechcel pracovať s jednou rukou uviazanou za chrbtom v motorovom oddelení."

"Náročné rozhodnutie. Ferrari prišlo s neskutočnou ponukou, atraktívnou, ktorá mi priniesla niekoľko bezsenných nocí, počas ktorých som sa rozhodoval, čo urobiť. Napokon mi však neprišlo správne Red Bull len tak opustiť," dodal Newey.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac