spravy.sk spravy.sk

Mansell o svojom pôsobení vo Ferrari: Nie každú továreň navštívi pápež

S výnimkou zlatého obdobia Michaela Schumachera, ktorý dokázal zvíťaziť v piatich sezónach za sebou to vyzerá tak, že získať titul vo Ferrari vôbec nie je ľahké. Môžu to potvrdiť Fernando Alonso aj Sebastian Vettel.

Nigel Mansell jazdil v Scuderii na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. V priebehu dvoch sezón sa mu podarilo zvíťaziť v troch veľkých cenách. Alain Prost, jeho vtedajší kolega, sa dostal v roku 1990 k titulu mimoriadne blízko. V prvej zákrute VC Japonska však Senna do Prosta vrazil a o titule bolo rozhodnuté.

"Ferrari nie je len pretekársky tím. Je to inštitúcia," cituje Autosport Nigela Mansella, ktorý sa stal posledným pilotom povolaným samotným Enzom Ferrarim. "Ak ste Talian, nezáleží, či máte dva alebo deväťdesiatdva rokov - viete, kto vo Ferrari jazdí. V Brackley nezvonia kostolné zvony, keď zvíťazí Lewis Hamilton, no keď vyhrá Ferrari, ozývajú sa po celom okolí Maranella."

"Dva roky som bol súčasťou tejto veľkej rodiny. Ferrari je iné, neviem, či je to spôsobené tým južanským temperamentom, ale poviem to takto: na svete nie je veľa tímov, ktorých továreň by navštívil sám pápež," poznamenal bývalý majster sveta.

Rok po odchode Nigela Mansella si Alain Prost dovolil skritizovať monopost Ferrari a zaplatil svojím odchodom. "V Japonsku sa auto správalo hrozne ako nákladiak. Nedostatky Ferrari som prizvukoval celú sezónu, ale nikto si nevypočul ani jediné slovo," povedal po VC Japonska 1991 Alain Prost.

Mansell uznáva, že v Taliansku sa až príliš politizuje a Prost sa stal obetným baránkom. "Sila Ferrari je výnimočná a miloval som obdobie, počas ktorého som bol s nimi. Bolo tak trochu krátke a áno, aj veľmi spolitizované. Vyžadujú úspechy a ak im ich neprinesiete, tak hľadajú obetného baránka, ktorý ponesie vinu."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac