spravy.sk spravy.sk

Mansell: Potrebujeme nových jazdcov, novú krv, nových výrobcov

Aktuálne tímy Formuly 1 sa zaviazali k tomu, že v športe ostanú minimálne do konca roku 2020. Tak majú uzatvorené rámcové zmluvy a predčasný odchod by ich vyšiel veľmi draho, takže do tohto okamihu by sme nemali čakať žiadne prevratné zmeny. Také Ferrari sa však vyhráža, že ak tímu nové pravidlá nebudú vyhovovať, odíde.

Majster sveta z roku 1992 Nigel Mansell v tejto súvislosti upozornil, že šport si nemôže dovoliť prísť o žiadnu zo stajní. Okrem Ferrari vyjadrili svoje obavy aj zástupcovia Mercedesu a Renaultu, čo situácii takisto nepomáha.

"Absolútne nie," odpovedal Mansell na otázku Sky Sports F1, či by Formula 1 mohla fungovať bez Ferrari. "Formula 1 by bola postavená pred obrovské výzvy, nech by nechala odísť ktoréhokoľvek výrobcu."

"Momentálne máme na štartovom rošte len dvadsať áut. Kedysi sme ich mali aj 43, ktoré sa pokúšali kvalifikovať a vybojovať jedno z 26 miest pre preteky. Fanúšikovia po celom svete túžia, aby sme mali tých 26 áut. Potrebujeme nových jazdcov, novú krv i nových výrobcov a potrebujeme fungovať vo vyrovnanejšom režime," skonštatoval Angličan.

Majitelia športu zo spoločnosti Liberty Media sa chcú postarať o zníženie nákladov, ktoré je potrebné každoročne vynakladať. Ak by sa to podarilo, konkurencieschopnosť by dokázali nadobudnúť viaceré stajne a do športu by mohli prísť aj nové značky.

"Do formuly 1 chce prísť viacero skvelých jazdcov a aj preto potrebujeme viac výrobcov, aby sme na štarte mali minimálne 26 áut. Dúfajme, že Liberty stanoví také nové pravidlá, ktoré každý privíta a zabezpečia vyrovnanejšie štartové pole, v ktorom všetci dokážu byť konkurencieschopní."

"Keď máme na scéne taký tím ako McLaren, ktorý vyhral mnoho titulov, v spojení s neskutočným výrobcom motorov ako Honda, no aj tak to nedokážu zvládnuť, tak so športom musí byť niečo zlé. Nemalo by to byť až také ťažké," upozornil Nigel Mansell.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac