spravy.sk spravy.sk

Haas nečakane ako prvý predstavil nové auto VF-18!

Americký tím Haas v stredu popoludní prekvapil a bez toho, aby vopred oznámil termín predstavenia nového monopostu, nám odhalil VF-18.

Podľa prvých záberov ide o evolúciu minuloročného VF-17, pričom najviditeľnejšie zmeny sa týkajú odstránenia žraločej plutvy a pochopiteľne pridania svätožiary. Predstavitelia stajne sa vraj koncentrovali na odstránenie slabín, ktorým boli problémy s aerodynamikou a ovládaním.

Jednou z oblastí, ktorým bola venovaná veľká pozornosť, bolo aj zníženie váhy. Takto by malo byť možné rozmiestniť viac dodatočných závaží, čo napomôže lepšiemu nastaveniu.

"Odstránili sme mnoho premenných, pri ktorých sme vedeli, že sme slabí," povedal majiteľ tímu Gene Haas. "Koncentrovali sme sa na to, vďaka čomu by naše auto malo byť konzistentné a vďaka čomu by sme stiahli stratu na top tímy."

"Najväčšou súčasťou evolúcie nášho auta bolo pridanie svätožiary," skonštatoval šéf stajne Günther Steiner. "Aerodynamici si to museli poriadne naštudovať, ale tvrdo pracovať museli hlavne konštruktéri: tí museli šasi upraviť tak, aby svätožiara zvládla požadované preťaženia."

Steiner pripomenul skutočnosť, že kvôli nasadeniu svätožiary išla minimálna váha auta nahor, ale v tom problém nie je: vyššie je však takto posunuté aj ťažisko, čo sa inžinierom až tak nepozdáva. "Všetci sme však na jednej lodi," poznamenal Rakúšan.

"Pravidlá sa medzi rokmi 2017 a 2018 príliš nezmenili, takže VF-18 je evolúciou minuloročného auta," pokračoval Steiner. "Nie je to o objavovaní nového, ale skôr o dolaďovaní. Súčiastky, ktoré sme mali v minulom roku, uvidíte aj na tohtoročnom aute."

Monopost Haasu je podobne farebne zladený, ako jeho predchodca z roku 2016. Jazdecké obsadenie sa nezmení, pretože dvojicu vytvoria Romain Grosjean a Kevin Magnussen.

Prvé obrázky:


Haas F1 Team


Haas F1 TeamHaas F1 Team


Haas F1 Team

Ďalšie známe termíny predstavení:

15. február - Williams FW41 - Londýn

19. február - Red Bull RB14 - ???

20. február - Renault R.S.18 - online

20. február - Sauber C37 - online

22. február - Mercedes W09 - Silverstone

22. február - Ferrari ??? - online

23. február - McLaren MCL33 - online (Woking)

25. február - Force India VJM11 - tím zatiaľ termín oficiálne nepotvrdil

26. február - Toro Rosso STR13 - Barcelona.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Haas

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac