spravy.sk spravy.sk

Hill sa nečakane pustil do Mercedesu a Ferrari: Veď choďte!

Keď si Damon Hill prečítal vyjadrenia športového riaditeľa Mercedesu Tota Wolffa v Guardiane, poriadne ho nahnevali. Rakúšan totiž opäť raz zopakoval vyhrážky týkajúce sa odchodu Mercedesu a založenia konkurenčnej série. To všetko v tom prípade, ak pravidlá pre rok 2021 nebudú nastavené tak, aby strieborným vyhovovali.

Mercedes a Ferrari sú na trati úhlavní nepriatelia, ale v zákulisí ťahajú za jeden koniec povrazu a umne spolupracujú. Obom tímom totiž súčasná situácia vyhovuje; vďaka obrovským rozpočtom majú záruku, že sa budú biť o čelo a z marketingového hľadiska je to pre nich doslova zlatá baňa. Prečo by mali súhlasiť s obmedzením rozpočtov, prípadne so zmenou pravidiel tak, aby mala šancu na víťazstvá polovica štartového roštu?

Šampióna z roku 1996 to už nahnevalo natoľko, že sa rozhodol realizovať cez sociálnu sieť Twitter. "Čím skôr Mercedes a Ferrari odídu, tak podľa mňa tým lepšie," reagoval Hill. "Tieto obrovské priemyselné komplexy ničia náš šport. Nechcú hrať. Chcú všetko a neprestajne. FIA už nad F1 stratila kontrolu."

Kompetentní z Mercedesu si tieto slová všimli a na reakciu nenechali dlho čakať. Tá znela: "'Obrovské priemyselné komplexy ničia náš šport'. Nepamätáme sa na to, že by si sa sťažoval v časoch, keď si vyhrával všetky tie preteky so špičkovým výkonom Renaultu, Damon."

Damon Hill následne pripomenul, že v tom čase pôsobil vo Williamse a ironicky dodal, že to bolo "u tých nechutných garážových karieristov". Navyše vraj sám nebol spokojný s tým, že toľko vyhrával a "hanba mi".

S otázkou týkajúcou sa tejto témy následne Hilla oslovil aj Autosport. "Ferrari a Mercedes konajú spoločne a takto si chcú vytvoriť podmienky, za ktorých by v športe ostali," skonštatoval. "Ak by ste ich v minulosti obvinili zo spolupráce, tak by to popreli, ale teraz sú pekne spárovaní a pokúšajú sa vytvoriť si podmienky, za ktorých by naďalej mohli ostávať na čele."

"Môj názor je taký, že toto je šport, ktorý by sa mal aspoň pokúsiť vytvoriť príležitosť pre všetkých súťažiacich, aby mali aspoň aké-také šance. V našom športe to bol vždy náročný problém, pretože neproporcionálne odmeňoval dominantných."

Angličan vzápätí zdôraznil, že kroky zo strany Mercedesu a Ferrari sú len politickou hrou, ktorej by sa FIA nemala zľaknúť. "Myslím si, že je to negociačná taktika. Boli by pripravení súťažiť aj v šampionáte, v ktorom by nemali takéto výhodné podmienky? Kde by to bolo všetko vyrovnanejšie? Ak na to nie sú pripravení, tak by tu asi nemali byť."

Hill následne vysvetlil aj svoje slová o obrovských priemyselných komplexoch: "Výraz som použil preto, lebo do všetkého dávajú ďaleko viac zdrojov, ako by si ktorýkoľvek tím Formuly 1 vôbec mohol predstaviť. Teda ak to tiež nie je továrenský tím. Keď je niekto ochotný do toho vrážať také enormné zdroje, tak niekto musí stanovovať aj pravidlá. Niekto musí povedať, že to takto nemôže pokračovať a musí zaviesť určité hranice. A toto je úloha FIA, ibaže oni už na to nemajú moc, pretože sa jej vzdali."

"Vychádzam z toho, že aj jazdci majú svoju kariéru a toto je vrchol nášho športu. Neprestajne to hovoríme a aj jazdci stanovujú svoje ciele práve takto. Z globálneho hľadiska sa prezentujeme ako Everest. Nemôžeme teda 99 percent všetkých účastníkov vystrnadiť zo súťaženia. Musíme nájsť spôsob, ako ho otvoriť. Dnes je to nemožná úloha, pretože máme len pár tých, ktorí dokážu byť konkurencieschopní. Ale musíme sa aspoň pokúsiť o to, aby sme základ tejto pyramídy o niečo rozšírili," dodal nahnevaný Damon Hill.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Damon Hill

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac