spravy.sk spravy.sk

Mansell hovorí o skúšaní iných sérií i o zlyhaní McLarenu-Honda

Nigel Mansell získal v roku 1992 majstrovský titul s Williamsom, ale následne sa rozhodol pre nečakaný krok: odišiel do Ameriky, kde triumfoval aj v šampionáte CART. Vo dvoch rokoch po sebe teda vybojoval dva veľké tituly v rôznych sériách a je rád, že aj v súčasnosti vidí niekoľkých pretekárov, ktorí sa pokúšajú o pôsobenie na rôznych poliach.

Najjasnejším príkladom je Fernando Alonso, ktorému sa v McLarene v posledných troch rokoch nedarilo a aj preto si vyskúšal Indy 500 či 24-hodinovku v Daytone, pričom onedlho rozbehne sezónu WEC.

"Som absolútne ohromený trpezlivosťou a sebakontrolou, ktorú Alonso demonštroval v minulom roku," povedal Mansell v rozhovore pre Autoweek. "Byť v skvelom tíme ako McLaren so skvelým výrobcom ako Honda, ale oni to toľko rokov nezvládli... No skutočnosť, že si udržal takú vysokú motiváciu, bola potvrdením jeho osobnostných kvalít."

To, že sa Španiel rozhodol pre Indy 500, bolo podľa Mansella "fantastické" a spoznanie novej disciplíny sa vždy ráta. "Indy 500 je celkom iné ako Formula 1 a ak to nezvládnete správne, zaplatíte veľmi vysokú cenu. Jazdíte tam priemernou rýchlosťou 230 míľ za hodinu (370 km/h) a ak spravíte chybičku, tak vás okamžite čakajú bariéry. Je to iné ako vo Formule 1, kde existujú aj výbehové zóny."

Angličan si myslí, že Alonso sa takto veľa naučil a celkovo to z neho spravilo lepšieho jazdca. Zaujímavý je pritom aj príbeh Nica Hülkenberga, ktorý v roku 2015 štartoval na 24-hodinovke v Le Mans a vyhral ju.

"Nezabúdajme na to, že pred rokmi na to boli jazdci Formuly 1 zvyknutí," pripomenul Nigel Mansell. "Do iných sérií sa dostávali mimoriadne často, ale dnes tu ide aj o časové a zmluvné obmedzenia. Ak sa naskytne takáto príležitosť, tak je to podľa mňa super. Pre šport je to dobré."

"Na druhej strane si myslím, že pre jazdca je takáto zmena disciplíny aj nebezpečná. Keď totiž skúsia niečo iné a nepôjde im to tam príliš dobre, tak to pre Formulu 1 nebude vyzerať práve najlepšie," hovoril ďalej Mansell, ktorý sa v ďalšej fáze rozhovoru zamyslel aj nad tým, prečo spolupráca McLarenu a Hondy tak neklapala.

Podľa neho nemôžeme viniť len jednu alebo druhú stranu. "Toto je ako sobáš. Zo všetkých tých rokov, ktoré som bol spolu s nebohým Colinom Chapmanom a Lotusom, alebo s tímom Williams - spomínam si na úspech, ktorý sme vo Williamse dosiahli s Hondou - mi je jasné, že všetko sa to jednoducho musí stmeliť."

"Teraz sme tu videli dve mocné spoločnosti, ktoré sú vo svojich smeroch silné, ale spolu ako balík nefungovali. Niečo sa tam absolútne pokazilo. Bol som mimoriadne sklamaný - rovnako ako športoví fanúšikovia po celom svete. McLaren-Honda mal byť neskutočne konkurencieschopný balík, ale nebol," dodal Nigel Mansell.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mansell Nigel

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac