spravy.sk spravy.sk

Prost: Minulý rok som sa mýlil, teraz si už myslím, že Ferrari našlo víťazný recept

Pred dvanástimi mesiacmi sa Alain Prost, expilot Scuderie, na adresu svojho bývalého pôsobiska vyjadroval nemilosrdne. Medzičasom však svoj pohľad na taliansky tím zmenil a Maranello považuje za skutočného kandidáta na titul.

Ferrari je pod veľkým tlakom. Titul neoslavovalo už desaťročie a v súvislosti s červeným tímom sa neustále hovorí o tom, kedy sa konečne najcennejšia trofej vráti do Maranella.

Alain Prost tento veľký tlak vníma, ako spomenul v rozhovore s Repubblica, z ktorého čerpá aj Speedweek. "V Taliansku som bol dva roky. Jeden bol krásny, ten druhý strašný. Bolo to spôsobené špecifickými vlastnosťami Talianov. Hovorím, že keď chcete vyhrať v takej súťaži, akou je šampionát Formuly 1, tak musíte pracovať priamočiaro, s menším množstvom výkyvov nálad. Každé slovo by sa malo vyberať múdro. Jedno je jasné: ak na začiatku sezónu začnete sľubovať titul, potom je ťažké zostať pokojný, keď sa veci začnú kaziť."

Sergio Marchionne hovoril o titule napríklad aj pred sezónou 2016. Z veľkých očakávaní napokon vzišlo len sklamanie. Scuderia nedokázala vyhrať v ani jednej veľkej cene sezóny a v Pohári konštruktérov sa musela skloniť aj pred Red Bullom.

"Vo Ferrari nie je ľahké dosiahnuť skutočnú stabilitu," napísal pre francúzsky portál Minute-Auto Prost. "Môžete vidieť, že je tam nervozita a toto nie je pretekársky tím, ktorý by ju ľahko zvládal. Toto je tím, ktorý potrebuje pokoj, aby sa hýbal vpred a hral nejakú úlohu ako za čias Todta, Brawna a Schumachera. Len takto môžu niečo spraviť."

TASR/AP

Teraz to však vo Ferrari začína vyzerať inak. Vettel si v Austrálii a Bahrajne vyjazdil víťazstvá a ďaleko od nich nebol ani v ďalších dvoch podujatiach tohto ročníka. V Číne ho o výhru pripravila stratégia, v Azerbajdžane zas prebrzdenie v prvej zákrute. Aj tak však zostáva pokojný: "Máme dobré auto, presne vieme, čo máme robiť."

Alain Prost si všíma, že Scuderia je na tom v porovnaní s minulým rokom lepšie. Pre Španielsku Marcu uznáva: "Minulý rok som neodhadol situáciu dostatočne dobre. Vtedy som povedal, že Ferrari dokáže po zmene pravidiel bojovať o titul len na začiatku sezóny. Vyvinulo sa to však inak. Ferrari bolo kandidátom až do jesene. Potom v zimných testoch to najsľubnejšie vyzeralo pre Mercedes, no v prvých pretekoch malo najlepšie auto Ferrari."

"Ferrari z prvých pretekov získalo veľa: postavilo šasi, ktoré je rýchle na každom type okruhu a dobrý manažment pneumatík umožňuje využiť naskytnuté príležitosti," pokračoval štvornásobný majster sveta. "Vnímam tiež Kimiho Räikkönena, ktorý jazdí na rovnakej úrovni ako Sebastian Vettel. To bude pre Ferrari ešte užitočné. Naozaj verím, že už Ferrari našlo víťazný recept. Najväčším dôvodom pre to je motor. Myslím si, že ich pohonná jednotka spravila ešte väčší pokrok ako šasi."

Poradca Renaultu Alain Prost na záver dodáva: "O šampionáte sa rozhodne medzi troma tímami: Mercedesom, Ferrari a Red Bullom. Šesť pretekárov z týchto tímov môže potenciálne vyhrať veľkú cenu. Toto je nová situácia aj pre Lewisa Hamiltona: obyčajne mal jasného súpera v boji o titul, teraz ich je niekoľko. To bude veľká výzva a pre nás ostatných poriadne napínavé."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac