spravy.sk spravy.sk

Video: Nigel Mansell pred 27 rokmi takto zbabral VC Kanady

V druhý júnový deň roku 1991 sa konala Veľká cena Kanady. Na okruhu Gillesa Villeneuva s obrovským náskokom viedol Nigel Mansell, ale takmer minúta k dobru pred Nelsonom Piquetom mu napokon bola nanič. Od začiatku posledného kola začal mávať divákom a spravil pri tom osudovú chybu.

Neďaleko pred cieľom výrazne spomalil a nahnevane začal búchať o volant. Hovorilo sa o tom, že pred vlásenkou zabudol preradiť rýchlosť a spôsobil si tak problémy s prevodovkou, ale existovali aj špekulácie hovoriace o tom, že pri mávaní divákom si omylom vypol motor.

Mansell tieto úvahy nikdy nepriznal a poprel ich. Jeho verzia bola taká, že pri podraďovaní sa prevodovka zasekla v neutrále. Podľa Williamsu malo auto elektrickú poruchu.

"Toto je technicky pravda, ale zavinil to Mansell, ktorý neudržal dostatočne vysoké motorové otáčky na to, aby to stačilo pre fungovanie elektrických a hydraulických systémov," píše o tejto udalosti Wikipedia. Prevodovka sa preto zasekla a bolo po paráde.

Keď mechanici auto priniesli späť do boxov, motor znovu naštartovali a všetko fungovalo tak, ako má. Aj spomínaná prevodovka. Preto je vina všeobecne pripisovaná Mansellovi.

Víťazstvo tak nečakane uchmatol Nelson Piquet a na pódium sa okrem neho postavili aj Stefano Modena a Riccardo Patrese. Viac vám napovie priložené video.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mansell Nigel

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac