spravy.sk spravy.sk

Stroll bojoval so silnými vibráciami: Pravotočivé zákruty som ledva zvládal (+VIDEO)

Počas krízy sa treba radovať aj z maličkostí; aj keby Fernandovi Alonsovi nezlyhalo zavesenie kolesa, pravdepodobne by ho Williamsy porazili. To je síce len malá útecha pre dlhoročného účastníka šampionátov F1, no oveľa pozitívnejšie veci sa Williamsu vo Francúzsku neprihodili.

Stratégovia tímu z Grove už pred pretekmi rozhodli, že ak sa na trati ocitne Bernd Mayländer, tak obaja piloti zájdu do boxov a prezujú ma mäkké zmesi. Stroll a Sirotkin mali vďaka tomu získať pozície na úkor pretekárov, ktorí zastavia až neskôr v pretekoch. Safety car však bolo treba využiť už v prvom kole a softy mali pred sebou náročnú úlohu; vydržať viac ako 50 kôl.

Stroll so Sirotkinom jazdili v tesnom závese. Sirotkin mal vďaka tomu DRS, ktoré používal na obranu proti Marcusovi Ericssonovi a Brendonovi Hartleym. Plán vyzeral na papieri dobre a až do 46. kola všetko vychádzalo. Potom však Sirotkin stratil svoju barličku a stal sa ľahkou korisťou dokonca i agregátu Hondy. Ericsson sa dostal dopredu okamžite, Hartley o kolo neskôr.

"Trochu som sa zabavil v prvom kole, ale samozrejme, že by ste radšej mali viac rýchlosti na to, aby ste mohli predbiehať iných jazdcov. Nanešťastie, tá nám chýbala," rekapituloval nedeľu Sirotkin. "Bolo by lepšie útočiť ako sa brániť, no aj tak to bol v porovnaní s kvalifikáciou krok vpred. Naša stratégia nám umožnila bojovať s ostatnými až do konca."

Williams

Na konci sa rozhodol zastaviť Alonso, ktorý dovtedy operoval na rovnakej stratégii ako dvojica Williamsov. Aj bez poškodenia by podľa všetkého nestihol nazbierať dostatok sekúnd, aby Sirotkina predbehol.

"Mohlo to byť iné, pretože som bol zaseknutý za ostatnými autami, čo ma stálo pneumatiky a brzdy. Nemyslím si však, že som niečo mohol spraviť inak. Robil som to, o čo ma tím žiadal. Sme tam, kde sme," dodal Sirotkin.

Alonso by Sirotkina nepredbehol, no Strolla áno. Ten totižto šachovnicovú vlajku ani nevidel. V zákrute Signes mu explodovala ľavá predná pneumatika. Tá zažila naozaj nevyberané zaobchádzanie, keď Stroll v šikane na rovinke Mistral prebrzdil.

"Asi dvadsať kôl pred koncom som cítil masívne vibrácie ľavej prednej gumy. Keď ma Vandoorne predbehol (v 41. kole, pozn. red.), bolo to také zlé, že som ledva zvládal prejsť pravotočivými zákrutami," opisoval svoje problémy Stroll.

Nakoniec zažil kópiu nehody Kimiho Räikkönena z Nürburgringu 2005. "Pár kôl pred koncom boli vibrácie také silné, že pneumatika jednoducho vybuchla. Bol koniec. Samozrejme, že bolo optimistické ísť celé preteky na jednej a myslím si, že sme boli jediní, ktorí to skúsili. No o niečo sme sa pokúsili. Nevyplatilo sa to. Toto neboli preteky, ktoré by sme si želali."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FRANCÚZSKO

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac