spravy.sk spravy.sk

Berger sa zamýšľa nad budúcnosťou F1: Futbal svoje pravidlá nemení neprestajne

V súvislosti s budúcnosťou Formuly 1 sa hovorí o mnohých rôznych možných zmenách. Od roku 2021 by sme mali mať nové motorové pravidlá, ale hovorí sa aj o celkovej zmene pravidiel, uvažuje sa o novej kvalifikácii i novom bodovom systéme.

"Je toho priveľa. Taký futbal svoje pravidlá nemení neprestajne," začudoval sa bývalý pretekár Gerhard Berger v rozhovore pre BILD a vzápätí pripomenul, že Formula 1 sa hlavne potrebuje vrátiť k svojim základným hodnotám.

"Po prvé: treba postaviť rýchlejšie a ľahšie autá. Dnešné majú 730 kilogramov a sú príliš ťažké. Po druhé: musíme mať technológiu, ktorú dokážu zvládnuť a zaplatiť viaceré ako len dva či tri obrovské koncerny. Po tretie: technika nemôže byť rozhodujúca do takej miery, ako je to dnes. Nuž a z toho rezultuje aj štvrtá vec: jazdec musí byť nadpriemerným výkonom schopný rozhodnúť o víťazstve alebo o prehre."

Noví majitelia športu zo spoločnosti Liberty Media sa podľa Bergera o toto aj usilujú, ale nie je to jednoduché. "Problém je v súčasnom procese rozhodovania," skonštatoval. "Súčasná Concorde Agreement platí do konca roku 2020 a výrobcovia tak majú právo pomáhať s tvorbou rozhodnutí. Nuž a zmeny môžu byť odsúhlasené len jednohlasne. V tejto forme je Formula 1 vlastne takmer neschopná rozhodovať."

V súvislosti s rokom 2021 sa hovorilo o zmene motorových pravidiel a o zrušení jednotky MGU-H. Súčasní výrobcovia to však odrazu nechcú a Berger ich do istej miery chápe: "Ak náhodou nepríde žiadny nový výrobca, tak prečo by mali niečo meniť? Veď ich to bude stáť veľa peňazí."

Veľký záujem o vstup do športu ani nie je a hovorí sa len o Porsche. "Formule 1 by to určite pomohlo: rovnako ako účasť akéhokoľvek ďalšieho výrobcu motorov ako Cosworth alebo Ilmor. Ale oni hovoria, že prídu len s novými pravidlami, ktoré by im umožnili aj víťaziť. Mercedes a Ferrari sú pochopiteľne proti: celé roky mimoriadne investovali a pre šport toho spravili veľa. Naďalej chcú teda stavať na svojej technológii a na súčasných pravidlách."

Všetko je to napokon len začarovaný kruh. Registrujeme množstvo rôznych stretnutí v Ženeve a v Paríži, ktoré prinášajú závery a závery, ale do reality sa možno nič z nich nepremietne. Berger preto tvrdí: "Formulu 1 nemožno viesť demokraticky. Potrebuje diktatúru s jednou alebo dvoma rozhodujúcimi osobnosťami, ktoré určia, ako to pôjde. V tomto prípade by to mohli byť Chase Carey za nových majiteľov a Jean Todt ako prezident FIA."

Rakúšan utrúsil pár slov aj o tom, že systémy ako MGU-K či MGU-H nie sú využiteľné v sériovej výrobe, takže výrobcovia postupujú trochu zvláštne. Pravdepodobne im ide len o demonštrovanie schopnosti vyvinúť dokonalú technológiu. A možno len o to, že takto vedia vďaka investovaniu získať konkurenčnú výhodu. Celkovo je to však škoda.

"Nechceme totiž vidieť len to, kto má navrch po stránke technického vývoja, ale to, či športovec Vettel dokáže poraziť športovca Hamiltona, prípadne či dokáže v pretekoch vyhrať aj Pérez alebo Leclerc. Fanúšikovia chcú vidieť kto najlepšie ovládne túto pekelnú mašinu," dodal Gerhard Berger.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac