spravy.sk spravy.sk

Ako 63-ročný som zistil, že som synom legendy F1

Rubénovi Juanovi Vásquezovi už ťahalo na 58 rokov. Potom, čo v deväťdesiatych rokoch prišiel o prácu na železniciach, sa zamestnal v hoteli neďaleko Buenos Aires. Žil si svojím bežným životom a ten deň mal byť len ďalším v kalendári, o pár týždňov na nerozoznanie od ostatných. No napokon jeho život otočil úplne naruby.

Pri Rubénovi, ktorý si plnil svoje každodenné povinnosti, sa zrazu pristavil jeden z hostí. Povedal mu, že sa náramne podobá na legendu Formuly 1 Juana Manuela Fangia.

Argentínsky pretekár zomrel v júli 1995, niekoľko rokov pred touto konverzáciou. Rubén sa v nej dozvedel, že slávny šampión mohol mať dieťa, ktoré by v tom čase malo byť Rubénovi vekovo veľmi blízke. Možno by stálo za to zistiť, či tým strateným dieťaťom nie je práve Rubén.

Muž pochádzajúci zo skromných pomerov nezačal snívať o obrovskom bohatstve, ktoré by mu jeho pôvod priniesol, no svojej matky Cataliny Basiliovej sa predsa len spýtal, čo si o tom myslí. Catalina to rázne odmietla; nie je na tom ani zrnko pravdy.

Rubén pustil Fangia z hlavy. O päť rokov neskôr sa však už 94-ročná vdova Catalina Basiliová rozhodla zavolať svojmu synovi a povedať mu pravdu. Muž, ktorý ho vychovával, v skutočnosti nebol jeho otcom. Bol ním Fangio.

Catalina Basiliová a Juan Manuel Fangio sa zblížili v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Šlo o krátku aféru v čase, keď sa Basiliová a jej manžel na isté obdobie odcudzili.

Po týchto zisteniach sa Rubén rozhodol požiadať o pomoc právnikov. Matka mu v jeho snahách o oficiálne uznanie Fangia ako jeho otca pomáhala až do svojej smrti v roku 2012. Dožila sa 103 rokov.

"Ľutujem len to, že som s ním nikdy nežil," povedal Rubén. "No okrem toho som hrdý a nadšený."

Sauber

Rubén je v mnohom svojmu otcovi podobný. Vyrastal podobne ako Fangio v Balcarce, mestečku v okolí Buenos Aires. Ako tínedžer ho dokonca žiadal o zamestnanie.

"Keď vošiel do mojej kancelárie a tvrdil, že je Fangiovým synom, nemal som o tom absolútne žiadne pochybnosti," hovoril Rubénov právnik Miguel Pierri. "Vyzerajú úplne rovnako."

To mal Rubén už 63 rokov a bol na prahu procesu, ktorý mal trvať ďalších trinásť. Jeho najdôležitejším bodom bola exhumácia päťnásobného majstra sveta v auguste 2015. DNA testy potvrdili, že Rubén je skutočne Fangiovým potomkom. Počas vyšetrovania sa skúmalo naozaj všetko. Porovnávali sa aj hlasové stopy Rubéna a Juana Manuela Fangia. "Dokonca aj ich hlasy sú si podobné," hovorili Rubénovi právnici. A tak sa z Rubéna Juana Vásqueza oficiálne stal Rubén Juan Fangio.

Posledným bodom na programe bol prevod Fangiových práv a majetku na jeho už právoplatného syna. Právnici, ktorí začali s inventúrou pozemkov, nehnuteľností a vozidiel, odhadujú Fangiov majetok na viac ako 50 miliónov dolárov. To však nie je všetko; Rubén bude mať aj stabilný príjem. Bude totižto zarábať na značke Fangio a na produktoch, ktoré túto značku používajú.

"Boli to dlhé preteky, bol to dlhý boj," pokračoval už Rubén Fangio. "Akonáhle som sa však dozvedel o tom, že som Fangiovým synom, tak som o jeho otcovstve nemal žiadne pochybnosti. Som nadšený, že mi bola priznaná moja identita a, samozrejme, z toho, že som synom pretekárskej legendy, muža, ktorý päťkrát vyhral šampionát Formuly 1."

Daimler

Z Rubéna je 76-ročný manžel, ktorý vychoval tri deti a dočkal sa siedmich vnúčat. Dnes je už na dôchodku, vďaka čomu si môže naplno užívať svoje dedičstvo. Milionárom sa však nenazýva.

"Nerád sa rozprávam o takýchto veciach. Môžem vám však povedať, že mi záleží na všetkom, čo sa udialo. Získal som svoju identitu a som rád, že to prebehlo poriadne," teší sa Argentínčan.

Juan Manuel Fangio nemal počas svojho života žiadne deti; aspoň to hovorili oficiálne dokumenty. Z DNA testov sa však zistila ešte jedna skutočnosť. Rubén nie je jediným Fangiovým synom. A tak Rubén po viac ako 70 rokoch našiel nevlastného brata Oscara Espinozu, dnes už Oscara Fangia. Jeden druhého už dokonca aj nazýva bratom.

Momentálne spolu brázdia Európu. Prešli Španielsko a Veľkú Britániu, kam ich pozvala skupinka britských pretekárov a Fangiových dlhoročných fanúšikov.

"Cestujem so svojím bratom a sme šťastní. Užívame si jeden druhého," dodal Rubén.

Jeho príbeh priniesla britská BBC.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Fangio Juan Manuel

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac