spravy.sk spravy.sk

Brundle o tom, ako vyhrávajú šampióni: Schumacherovo prvé víťazstvo mohlo byť moje

O veľké víťazstvá vás vo Formule 1 pripravia aj tie najmenšie zaváhania. O tých svojich by Martin Brundle vedel rozprávať. Jedna chvíľková slabosť z roku 1992 ho omína ešte aj dnes. Namiesto toho, aby preteky v Spa-Francorchamps vtedy vyhral, premiérový triumf "daroval".

Veľkého šampióna podľa Brundla spoznáte tak, že ak mu dáte aj tú najmenšiu šancu, on ju s razanciou využije. "Sú to tie krátke chvíle, keď sa objaví záblesk príležitosti. Oni ho nejako premenia. Vy však netrafíte prevodový stupeň, dupnete na brzdy, niekto do vás vrazí alebo sa vám pokazí auto," zamýšľal sa v podcaste F1.

Ako príklad Brundle uvádza spomínanú Veľkú cenu Belgicka 1992, známu tým, že sa počas nej zrodila legenda. Michael Schumacher vyhral svoje prvé preteky rok po tom, čo si na rovnakej trati odkrútil svoj formulový debut.

V premenlivých podmienkach sa Brundle viezol na štvrtom mieste. Pred ním bola dominantná dvojica Williamsov Nigela Mansella a Riccarda Patreseho a na treťom o čosi menej vzdialený Michael Schumacher.

"Prichádzam do Les Combes a cítim grip. Mal som tam skutočne dobrú priľnavosť. Bol som štvrtý, nuž si hovorím, že nemám čo stratiť," spomína Brundle. Plánuje teda zastaviť v boxoch a prezuť na pneumatiky do sucha, keď zrazu Schumacher spraví chybu a pred Stavelot sa ocitne mimo trate. Jeho auto skáče na nerovnej trávnatej ploche. "Predné krídlo sme na Benettone mali veľmi nízko. Hovorím si, že si ho istotne poškodil."

Brundle pred sebou stále videl aj Williamsy. V tejto časti okruhu bolo na trati o čosi viac vody. Naviac bol už na treťom mieste a Williamsy boli vskutku rýchle. V kritickej chvíli zaváhal a azda sa uspokojil s tým, že skončí na bronzovej priečke. "Takže Michael je teraz za mnou. Pred zákrutou Bus Stop vidí, aké mám už na zadných gumách pľuzgiere. Rozmýšľam, pretože do boxov sa vtedy šlo ešte pred Bus Stopom. Mám ísť, nemám ísť?"

Schumacher už uvažoval inak. "On teraz nemá čo stratiť, myslí si, že si azda aj poškodil svoje predné krídlo. Preženie sa boxovou uličkou, dostane zohriate gumy — ktoré boli pripravené pre mňa, keby som ich chcel —, vyjde na trať a preteky vyhrá," spomína si na rýchly spád britský pretekár. "Sú to tieto drobné veci…"

Nad týmto momentom sa Brundle pozastavoval už miliónkrát a neopúšťa ho to ani po viac ako 25 rokoch. "Mal som počúvnuť svoje inštinkty. Michael by musel na mňa čakať, kým by mi nasadili nové gumy, čo by jeho preteky úplne zničilo. Vyšiel by som z boxov a vyhral. Namiesto toho on získal svoje prvé víťazstvo."

Brundle skončil štvrtý. Premárnil svoju azda najväčšiu šancu na prvé miesto. Celkovo vo Formule 1 odjazdil 158 pretekov, na pódiu stál deväťkrát. Preteky však nikdy nevyhral.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Martin Brundle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac