spravy.sk spravy.sk

Johansson kritizuje úroveň jazdcov: Pretekovú silu majú len piati či šiesti

Bývalý pretekár F1 Stefan Johansson chápe rozhodnutie Fernanda Alonsa opustiť Formulu 1. Vyzerá to tak, že Španielovi sa nenaskytla možnosť prestúpiť do kvalitného tímu a radšej chce svoje kvality predvádzať inde.

"Každému je jasné, že nepatrí tam, kde aktuálne je," uviedol Johansson vo svojom blogu. "Ale taká je už raz povaha F1. Je jedno, aký ste dobrý jazdec, no ak nemáte najlepšie auto, tak nikdy nezvíťazíte alebo sa nedostanete k špičke. Keď už pred sezónou viete, že v kvalifikácii skončíte niekde medzi ôsmym a dvanástym miestom, pričom tu a tam získate nejaký ten bod, tak je ťažké motivovať sa."

Švéd vzápätí pripomenul aj inú záležitosť. Formula 1 je podľa neho "posadnutá" nasadzovaním mladých a rýchlych tínedžerov, prípadne jazdcov okolo dvadsať rokov.

"Samozrejme, že sú veľmi rýchli," prikývol. "O ich rýchlosti nemôžeme pochybovať, ale v skutočnosti nevieme, akí dobrí vlastne sú. Formula 1 sa zmenila na miesto, kde je podľa všetkého jediným kritériom to, aby ste jazdili rýchlo. V pretekoch je to jasne vidieť. V prvom a druhom kole vidíme viac kontaktov a odpadu z áut, ako na každoročnom festivale Formuly Ford v Brands Hatch."

"Na scéne je veľmi malé množstvo pretekárskej sily a len málo jazdcov má vôbec nejakú pretekársku silu. Alonso je pochopiteľne jedným z nich, celkovo ich je možno päť alebo šesť. U zvyšku - a patria medzi nich aj skúsení chlapci, ktorých nebudem menovať - je celkom zrejmé, že by nemali mať také množstvo zbytočných nehôd, ako majú."

"Ako tak špekulujem, možno to má niečo spoločné aj s týmito superdlhými autami s veľkým rázvorom, ale aj tak je veľmi čudné, že títo jazdci, ktorí by mali byť najlepší na svete, nevedia zvládnuť prvé dve kolá bez toho, aby boli tri či štyri autá poškodené v podstate v každých pretekoch," krútil hlavou Johansson.

Jedným z problémov F1 je vraj aj to, že je "príliš dobrá". Simulácie pretekov sú dokonalé a v hre neostane takmer žiadna nepredpovedateľnosť. "Teda s výnimkou náhlej zmeny počasia, prípadne niečoho, čo pred začiatkom pretekov nebolo možné naplánovať."

"Zvyčajne máme dve či tri takéto podujatia ročne, po ktorých každý skáče, aké skvelé to boli preteky," hovoril ďalej Stefan Johansson. "Dnes šou bohužiaľ riadia inžinieri a to, čo im povolia technické pravidlá. Nezvoľnia, bude toho ešte viac. Nikto sa totiž nechce vzdať svojich hračiek."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Stefan Johansson

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac