spravy.sk spravy.sk

Brundle už vidí Hamiltonovu ruku na trofeji: Ferrari musí v Singapure vyhrať

Niet pochýb o tom, že si Ferrari v Taliansku nechalo ujsť obrovskú príležitosť. V oboch šampionátoch začalo strácať. Martin Brundle verí, že ak nechceme, aby sa boj o titul rozhodol už počas najbližších súťažných víkendov, tak Ferrari bude potrebovať odjazdiť preteky v Singapure bezchybne. To môže byť hlavne v prípade Sebastiana Vettela ťažké; robí totižto priveľa chýb. A singapurské bariéry ich odpúšťajú len málokomu.

"Ferrari takmer ponížilo veľký Mercedes na Veľkej cene Nemecka, no zlyhalo. Mercedes však pri výhre v Taliansku nemal zľutovanie," píše Martin Brundle vo svojom popretekovom stĺpčeku pre Sky Sports. "Pred týždňom som velebil Sebastianovu jazdu a jeho pretekárske zručnosti. Teraz je to však iné. V najdôležitejšom momente pretekov to pokazil."

Sebastian Vettel vychádzal z prvej šikany za Kimim Räikkönenom. Podľa Brundla mu v nájazde do tej ďalšej uškodil fakt, že so svojím autom mával z jednej strany na druhú. Na kolesá sa mu nalepilo množstvo nečistôt a Lewis Hamilton ho z vonkajšej strany začal predbiehať.

"Vettel po pretekoch hovoril o tom, že sa snažil prevziať vedenie Kimiho Räikkönena, no vôbec to nevyzeralo tak, že by bol k tomu, aby to skúsil, čo i len trochu blízko. Môžem len predpokladať, že si myslel, že Kimi spomalí a pustí ho. V skutočnosti sa mohol domnievať, že by sa to mohlo stať už v prvej šikane, ale to je ťažké zorganizovať," pripomína. Veľmi ľahko by sa mohlo stať, že by z takého pokusu získal Hamilton viac, než by si dvojica Ferrari želala.

Dve autá vo Variante della Roggia sa v tomto prípade ukázali ako príliš veľké množstvo. Vettel vrazil do Hamiltona, no na Brundlovo počudovanie neroztočil Brita, ale do opačného smeru sa začal pozerať on sám. "Čakajúc na to, kým okolo neho prejde zvyšok poľa, Seb zapálil svoje pneumatiky, čo nebolo veľmi rozumné. Dosiahol len to, že sa povrch jeho zadných gúm začal roztápať."

"Ferrari to v skutočnosti zahodilo už v sobotu. Ľahko mohli posadiť Vettela do zákrytu a doviesť ho k pole position. Mercedes už v Nemecku jasne ukázal, že bude hrať tímovú hru, keď Valtterimu Bottasovi prikázali, aby s Lewisom nebojoval o víťazstvo. Keď sa pozrieme na históriu takejto stratégie, je ironické, že Ferrari neodpovedalo," čuduje sa dlhoročný komentátor priamych prenosov F1.

Brundle vidí problém i v tom, aké pneumatiky si Ferrari vybralo na preteky v Taliansku. Räikkönen spolu s Vettelom mali len tri sady softov, Mercedes ich mal dovedna až sedem. "Sebastianovo prvé kolo na mäkkej zmesi prišlo v pretekoch. Nečudo, že ich nedokázal prinútiť pracovať."

Red Bull Content Pool

Keď sa k tomu pridá ešte Vettelovo stroskotanie… "Problém Ferrari je ten, že Vettel robí priveľa chýb. Je to škoda, pretože jeho jazda bola excelentná. Za Hamiltonom zaostal po viacerých drámach a predbiehaní množstva áut len o šestnásť sekúnd."

"Naproti tomu len veľmi výnimočne vidíme nejakú Lewisovu chybu a bezchybný bol aj cez víkend." To robí Vettelovu úlohu ešte ťažšou. Pred pretekmi v Taliansku sa zdalo, že Vettel má všetko vo svojich rukách, aj keď na Hamiltona v šampionáte strácal sedemnásť bodov. Po pretekoch to už vyzerá úplne inak.

"Naozaj sme potrebovali, aby Ferrari v Monze vyhralo. Takto nám zostáva sedem veľkých cien a Lewis vedie o 30 bodov. Je to značná výhoda a znamená to, že v Singapure musí Ferrari vyhrať. Ak však Mercedes zvládne Singapur ustáť bez zranení, Lewis už bude mať jednu ruku na trofeji. Ide tam vediac, že si môže dovoliť rozdávať údery, ak to bude potrebné a v iných prípadoch to môže hrať na istotu. Nič ešte nie je rozhodnuté, ale je vo veľmi komfortnej zóne," dodal Brundle.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac