spravy.sk spravy.sk

Slávny McLaren a jeho neslávny cintorín talentov

Viete čo majú spoločné Heikki Kovalainen, Sergio Pérez, Jan a Kevin Magnussenovci a Stoffel Vandoorne? Do McLarenu prichádzali ako veľké talenty, ale skončili predčasne - deprimovaní, bez žiarivých výsledkov a s problémom znovu sa zamestnať.

Frustrovaní opúšťali druhý najúspešnejší tím v histórii aj veľké mená ako Kimi Räikkönen, Juan Pablo Montoya a nezabúdajme na Fernanda Alonsa po sezóne 2007. Španielov comeback dopadol katastrofou a napokon v McLarene svoju kariéru aj ukončí, podobne ako demotivovaní Jenson Button či dávnejšie Mika Häkkinen. Na samom vrchole hviezdnych odchodov však tróni meno Lewis Hamilton. V roku 2012 bol už v tíme taký otrávený, že radšej prijal ambicióznu ponuku vtedy ešte priemerného Mercedesu. A pokračovanie jeho príbehu je už len história - mimoriadne úspešná história!

Čo sa to v anglickom Wokingu deje? Dvanásť majstrovských titulov je už obalených prachom zabudnutia. Tak schválne, od toho Hamiltonovho je to už priepastných desať rokov. Od posledného víťazstva Buttona v Brazílii rovnako bradatých šesť rokov… a to si v týchto týždňoch pripomíname jubilejných 50 rokov od prvého triumfu Bruca McLarena v monoposte vlastného mena. Chudák zakladateľ sa pravdepodobne v hrobe obracia a ktovie, ako ostro zubami doma pred televízorom zatína Ron Dennis. Strojca zlatej éry McLarenu. Odkopnutý ako túlavý pes.

McLaren

Je celkom evidentné, že poslednú dekádu tento slávny tím jednoducho nefunguje. A odnášajú si to talentovaní jazdci. Naposledy rešpektovaný šampión GP2 Stoffel Vandoorne, ktorého od budúcej sezóny nahradí takisto talentovaný britský mladík Lando Norris. Spoločnosť mu bude robiť nemenej šikovný Carlos Sainz, ale otázkou zostáva, aký monopost budú mať v rukách a či fanúšikovia McLarenu budú ďalej trpieť. 

Šéf tímu a marketingový mág Zak Brown po dlhom otáľaní priznal, že návrat na špicu nie je otázkou mesiacov, ale rokov! Otázka znie: koľkých ešte? Po fiasku s Hondou odhalil Renault, že šasi a teda aerodynamické oddelenie odvádzajú rovnako mizernú robotu. A pritom, bolože to slávy, keď McLaren pred piatimi rokmi uchmatol Red Bullu pravú ruku geniálneho Adriana Neweyho a vychádzajúcu dizajnérsku hviezdu - Petra Prodromoua. Katastrofálna päťročnica však potvrdila, že efjednotka už dávno nie je len o jednotlivcoch a ich zázračných receptoch.

Počas víkendu na rakúskom Spielbergu som mal možnosť debatovať s jedným britským fotografom. Jeho verdikt bol jednoznačný: v McLarene varí jeden guláš priveľa kuchárov. A teda priveľa šéfov a málo poctivej roboty. Zostáva veriť, že povestný alarm, ktorý explodoval v polovici tejto sezóny a vyvrcholil viacerými personálnymi zmenami a napokon aj odchodom oboch pilotov prinesie želaný progres. 

McLaren

McLaren má všetky ingrediencie potrebné k úspechu vrátane zdrojov a kvalitnej infraštruktúry. Už to chce len správneho lídra, ktorý prinavráti značke vyprahnutú víťaznú mentalitu. Formula 1 totiž potrebuje úspešný McLaren i Williams, ale to už je iný príbeh. Alebo paradoxne dosť podobný?

Števo Eisele, komentátor

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac